logo

20 Şubat 2007

DEVE GÜREŞİ ÇİNE’DE COŞKUYLA KUTLANDI

DEVE GÜREŞİ ÇİNE’DE COŞKUYLA KUTLANDI
18. Çine Uluslararası Deve Güreşi Festivali, Yeni Şehir Stadı’nda Çine Belediye Başkanı Osman Aydın himayesinde yapıldı. 110 devenin Çine Amatör Spor Kulüpleri yararına güreştiği festivale, Çine Kaymakamı İbrahim Ballı, Cumhuriyet Savcısı Sinan Tür, Kuyucak Belediye Başkanı Ali Ulvi Akoğlu, siyasi parti temcilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri ile yaklaşık beş bin civarında kişi izledi.
Havanın çok sıcak olması nedeniyle piknik havasında geçen festivalde develerin güreşmek istemeyişi dikkat çekti. Bu durumu deveciler, “Develer sıcak havada güreşmek istemez” diye açıklarken, katılımın çokluğu ve havanın güzelliği ile tam bir festival yaşandı.
Davul ve zurnaların renk kattığı festivalde kurulan çilingir sofraları vatandaşların eğlencesini arttırdı.
Deve Güreşlerine 5 bin izleyicinin katıldığını tahmin ettiklerini söyleyen Çine Belediye Başkanı Osman Aydın, “Vatandaşın ilgisinden çok memnunuz. 5 bin veya üzeri katılımın olduğunu tahmin ediyoruz. Toplam 110 deve güreşti. Masraflarımız çıktıktan sonra, festivalden elde edilen geliri ilçemizde faaliyet gösteren amatör spor kulüplerine aktaracağız” diye konuştu.
HALI GECESİNDE BULUŞTULAR
18. Uluslararası Geleneksel Çine Deve Güreşi Festivali öncesi Garaj Restoran’da Halı Gecesi düzenlendi.
Geceye Çine Kaymakamı İbrahim Ballı, Çine Belediye Başkanı Osman Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Uğur Avşar, CHP Çine İlçe Başkanı Ekrem Erol, CHP Akçaova Belde Başkanı Enver Kılıç, CHP Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Dinç, Abdullah Gökler, Muammer Direk, Ali Kağnıcı, Çine Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bal, Çine Manavlar derneği Başkanı Ahmet Akar, CHP İlçe Eski Başkanı ve ÇİPAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Yaman, güreşlere katılacak olan deve sahipleri ve davetliler katıldı.
Halı Gecesinde bir konuşma yapan Kaymakam İbrahim Ballı, “Deve Güreşi geleneğinin yaşatılması çok güzel bir olay” dedi.
Belediye Başkanı Osman Aydın ise Deve Güreşinin 18’ncisini yapıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Geceye katılımın yoğun olması Güreş Komitesini sevindirdi. Halı gecesinde deve güreşi öncesi deveciler hem kaynaştı, hem eğlendi hem de kazandırdı. Gecede Amatör Spor Kulüpleri yararına para toplandı. 500 YTL ile en büyük bağışı Çine Belediye Başkanı Osman Aydın yaparken, onu 250 YTL ile Kayınbiraderi İşadamı Kamil Tuncer izledi. CHP Çine Belediye Meclis Üyesi Muammer Direk ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bal 100’er YTL bağışladı. Çok sayıda deveci ve yemeğe katılan İlçe eşrafı da çeşitli meblağlarda bağışta bulundu.
DERS ALMADILAR!
Çine’de Aralık ayı içerisinde Sezai Aslan isimli devecinin ağzını bağlamadan çarşıda dolaştırdığı devesi tarafından ısırılarak öldürülmesi olayından hiçbir ders alınmadı.
Dün yapılan 18. Uluslararası Geleneksel Çine Deve Güreşi öncesi Cumartesi Günü deveciler Atatürk Anıtına çelenk koydu. Hükümet Meydanı’nda toplanan çok sayıda deveci, devesi ile birlikte şehir turu da attı. Bazı develerin ağızlarının bağlanmadığı gözlenirken, akıllara Aralık Ayı içinde yaşanan devenin sahibini ısırması olayı geldi ve bu olaydan hiç ders alınmadığı ortaya çıktı.
(Mücadele)

Share