logo

06 Ağustos 2013

Dandalaz Barajı Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Aydın’ın Karacasu ilçesinde Eylül ayından itibaren su tutmaya başlayan Dandalaz Barajı’nın sula faaliyetlerine sağladığı katkı üreticilerin yüzünü güldürdü.

Karacasu’da yapımı geçen yıl tamamlanan Dandalaz Barajı’nda Eylül ayından itibaren de su tutulmaya başlanmıştı. Barajda gövde inşaatının testi için havza da doluluk oranı yüzde yüz dolayına ulaştı ve proje sınıfı geçti. Bununla birlikte de yaz sulaması için ilk kez Haziran ayından itibaren su salımı başladı.

Baraj olmadığı için Dedebağ yaylarından akıp gelen pınar suları Dandalaz Çayı aracılığıyla Kuyucak İlçesi altında Büyük Menderes Nehrine dökülüyordu. Bu nedenle de Dandalaz Çayının kontrolsüz suyu aşırı yağmurlu dönemlerde nehrin taşkın vermesine sebebiyet veren etkenler arasında bulunuyordu. Milyonlarca metreküp su kış mevsiminde boşa akıp gittiği için, yöre haklıda yaz mevsiminde bir damla suya hasret kalıyorlardı. Yöre halkının yüz yıllık su hasreti bitti ve başta Yenice olmak üzere bölge köylerinde yaz sulaması başladı.

150 milyon TL’ye mal olan baraj sayesinde yılda 5,5 milyon TL tarımsal gelir artışı sağlanacak, 271 254 kişiye içme, kullanma ve endüstri suyu temini sağlanacak ve 938 kişiye iş imkânı oluşturulacak.

Borulu sistem modern sulama yöntemleri ile Yenice Sulamasında pamuk, sebze, bostan, mısır, yonca, nar, zeytin, narenciye gibi ürünler yetiştirilebilecek.

NAZİLLİ’NİN İÇME SUYU İHTİYACI DA DANDALAS’TAN SAĞLANACAK!

Karacasu’da pis sular Dandalaz çayına akıyordu. Karacasu Belediyesi’de önce kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattını oluşturdu ardından da arıtma tesisini kurdu. O nedenle de atık ular artık Dandalaz Çayına akmıyor. Baraj suyu ile arazi sulaması kapsamında bölgede 13 220 da arazinin sulanması ve bununla birlikte Nazilli ilçesi ve ona bağlı 38 yerleşim yerine 2047 yılına kadar içme kullanma suyu temin Dandalaz’tan temin edilecek.

(İHA)

Share