logo

06 Haziran 2013

ÇYDD Bursu İle Okuyan Öğrenciler Mezuniyetlerini 5 Çayı İle Kutladı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Aydın Şubesi, Adnan Menderes Üniversitesi'nde derneğin bursuyla okuyan öğrencilerin mezuniyetleri dolayısıyla, önceki gün temsili bir diploma töreni ve 5 çayı düzenledi.

Mezun olan 16 burslu öğrenciden 9'u için sembolik diplomaların verildiği ve oldukça renkli geçen tören ÇYDD Aydın Şubesi'nde gerçekleşti.

Törene ÇYDD Aydın Şubesi Başkanı Dr. Nurten Atalay, ÇYDD Aydın Şubesi Kurucu Onursal Başkanı Dr. Eralp Atay ve önceki Şube Başkanı Sıdıka Fahlioğulları da katıldı.

9-12 Mayıs 2013 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleşen 17. Türkan Saylan Gençlik Kurultayı'nda hazırlanmış olan “Çağdaş Gençlik Manifestosu”nun ve ÇYDD Genel Merkezi'nin Taksim Gezi Parkı Direnişi'ne destek açıklamasının da okunduğu etkinlikte, sembolik diplomalarını alan mezunlara ayrıca derneğin kurucusu merhum Prof. Dr. Türkan Saylan'ın “Toplum Mektupları” kitabı armağan edildi.

ÇYDD Aydın Şubesi Başkanı Dr. Nurten Atalay, sembolik diploma töreni için Mücadele gazetesine şunları söyledi:

“Bugün Adnan Menderes Üniversitesi'ndeki burslu öğrencilerimizin mezuniyetlerini kutlamak için burada 5 çayında toplandık. Amacımız, Atatürk ilke ve devrimlerine, cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkacak, koruyacak, kollayacak, demokrasiye, laikliğe, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı, çevreye ve sanata duyarlı, biat eden değil aklın ve bilimin ışığında sorgulayan, araştıran, üretken, eleştiriye açık, kamu yararını gözeten çağdaş gençlikten, çağdaş bireylerden çağdaş topluma ulaşmak için gençlerimizin bu yolda bayrağı devralmalarını istiyoruz. Onlar bu bayrağın devamını sağlayacaklar.

Artık bundan sonra hayatlarında yeni bir dönem başlıyor. Kendi ayaklarının üzerinde durabilecekler. Kendi işlerini, kendi ekonomik özgürlüklerini kazanacaklar. O zaman bizim onlardan istediğimiz en önemli şey, bulundukları yerde mutlaka ÇYDD bünyesinde yönetim kurulunda olabilir, üyelik bazında olabilir, çağdaş bireyler yetişmesinde bu bayrağı devralmaları.

Aynı zamanda ekonomik özgürlüklerini kazandıkları zaman, kendilerine tanınmış olan burs imkanlarını onların da maddi imkanı yetersiz olan bir çocuğumuza sağlayarak bir çocuğa ışık tutmalarını istiyoruz.

Bu amaçla da bu çayı özellikle dernek binamızda düzenledik ki, onlar hep ÇYDD derneğine sahip çıksınlar, çağdaş bireyler yolunda bu bayrağımızı ileriye taşısınlar. Bugünün anısında, eğitimlerini tamamlayarak mezun olan burslu öğrencilerimize, derneğimizin kurucusu, 2009 yılında kaybettiğimiz Prof. Dr. Türkan Saylan'ın son zamanlarında yazmış olduğu 'Topluma Mektuplar' adlı kitabını hediye ediyoruz ki, O'nun kurduğu çağdaş gençlik olarak Türkan Saylan'ı hiçbir zaman unutmasınlar.”

(Güçlü ÇEZİK)


Share