logo

07 Ekim 2017

“CKD OLARAK İZİN VERMEYECEĞİZ”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şubesi Başkanı Fatma Taşçı, Müftülere Nikah Kıyma Yetkisi’nin İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesi ile ilgili basın açıklamasında bulundu.
Taşçı, “Cumhuriyet Kadınları olarak buna izin vermeyeceğiz.” dedi.
Cumhuriyet Kadınları olarak, 25 Temmuz 2017’de iktidar partisi tarafından meclise sunulan tasarıya karşı defalarca itiraz ettiklerini hatırlatan Taşcı; “Bu acelenin nedenini anlamak mümkün değil. Ankara’da Ekim ayı boyunca her türlü eylem yasağı kararının gerekçesini de böylece anlamış bulunuyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde olması gereken bu zor zamanlarda bu ayrıştırıcı tasarısı vahim bir hatadır. Umuyoruz ki Meclis’te aklı selim galip gelir ve tasarı reddedilir.” diye konuştu.
“TASARIN HAKLI GEREKÇESİ YOKTUR”
Tasarının yürürlükteki Medeni Kanun’a ve Anayasa’ya aykırı olduğunu savunan Taşçı; “Laik Cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir. Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikah kıyma işlemlerinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır. Ülkemizde isteyen herkes, inancına göre dini nikap yapabilmektedir. Bu şartlarda tasarının hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Gizli amacın Cumhuriyet rejimini yıkmak olduğu açıkça görülmektedir.” dedi.
“CKD OLARAK İZİN VERMEYECEĞİZ”
“Cumhuriyet Kadınları olarak buna izin vermeyeceğiz.” diyen Taşçı açıklamasına şöyle devam etti;

“Atatürk’ün kurduğu ve hepimizin yaşatmakla yükümlü olduğu laik Cumhuriyet rejiminin yıkılmasına, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın ve çocuk hakları ihlallerine, mer’i kanunlarımız ve Anayasa’mızın yok sayılmasına seyirci kalmayacağımızı, tüm yasal ve demokratik direnme haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz. Laik Cumhuriyetten, kadın ve çocuk haklarından yana olan tüm vatandaşlarımızı da birlikte hareket etmeye devam ediyoruz.”
(GÜNER DOKUYUCU)

Share