logo

09 Şubat 2007

ÇİNELİLER, YEPREM VE UĞURLUEL İLE SIRLAR DÜNYASINA YOLCULUK YAPTILAR!

Samanyolu televizyonunda yayınlanan Sırlar Dünyası ve Yolcu Programlarının sunucuları Reha Yeprem ve Talha Uğurluel Çinelilerle buluştu. Çine Eğitim ve Yardım Sevenler Derneği tarafından organize edilen programa Çine halkı büyük ilgi gösterdi.
Çineliler ile buluşan Talha Uğurluel tarihe yolculuk yaparken, Reha Yeprem şiirleriyle vatandaşları derin derin düşündürerek duygulandırdı.
Belediye kültür sarayında düzenlenen programa Belediye Başkan Vekili Abdullah Gökler, İlçe Müftüsü Selim Duman, İl Genel Meclis Üyesi Nihat Yıldız ve yaklaşık 800 kişi katıldı.
Çine halkanın yoğun ilgisini gören program gece geç saatlere kadar ilgiyle izlendi.
Çine Eğitim ve Yarım Sevenler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Esnaf Odası başkanı olan Yalçın Payze; Bu tür programların desteklenmesi gerektiğini ve zevkle halk tarafından izlenen sırlar dünyasının Çine halkına yeniden canlı programda sunmanın mutluluğu içinde olduklarını belirtti. Çine Eğitim ve Yardım Sevenler Derneği hakkında da kısa bir bilgi veren Payza, Dernek kurulduğundan buna bir çok öğrenciye yardımda bulunduk, burslar verdik. Bazı yerlere gittiğimde karşıma müfettişler, kaymakamlar, öğretmenler, Avukatlar çıkıyor ve elimi öpmek istiyorlar, nedenini sorduğumda ise daha önceden yardımda bulunduğumuzu, onlara burs verdiğimizi söylüyorlar. Bu yapılan faaliyetlerle ne kadar övünsek azdır diye konuştu.
Belediye Başkan Vekili Abdullah Gökler Programdan büyük bir zevk ve keyif aldığını, Talha beyin Osmanlı tarihini anlatırken yaptığı sunumlarla bilgilerini yeniden tazelediklerini ifade eden Gökler, Çinemize böyle güzel bir programla buluşturan Çine Eğitim ve Yardım Sevenler Derneğine teşekkür etti.
Tarihçi, Araştırmacı – Yazar Talha Uğurluel’in, Osmanlı padişah, sadrazam ve eşlerinin kurdukları okulların yanıbaşına gömülmek istemelerini ele aldığı ‘Okullarının Bahçesinde yatan yiğitler’ konulu gösterimini Çineliler büyük bir dikkatle izledi. Uğurlrel, Osmanlı’nın eğitime verdiği önem sayesinde yüzyıllarca ayakta kaldığını kaydetti. Uğurluel, sunumda şu konulara değindi: “Osmanlı Devleti’ni bu kadar büyük yapan eğitim sırrı neydi. Bir toplum eğitim adına nasıl bir seferberlik başlatmıştı. Ebu Suud Hz. nin bir sıbyan mektebinin bahçesinde yatmak istemesinin arkasında yatan neydi? Sokullu Mehmet Paşa, Mimar Sinan’a yaptırdığı türbesinin yanına neden bir medrese ve bir dar’ül kurra inşa ettirmişti? Fatih’ten, Yavuz Sultan Selim’e, Kanuni’den, 1. Ahmet’e kadar külliye yapımının mantığı nelere dayanmaktaydı?”
Reha Yeprem’in şiirleri ile renk kazanan program, başarılı sunucunun anlattığı hayat dersleri ile bölündü. Neden sinemadan vazgeçip sırlı olaylara yöneldiğini izleyicilerle paylaşan Yeprem, hayatını ikiye böldüğünü ve milattan sonraki Reha’nın başka biri olduğunu dile getirdi. Halkın kendini Samanyolu’nda sunduğu Sırlar Dünyası programı ile özdeşleştirdiğini belirten Yeprem, “Halk artık bizi ‘Sırlı Adam’ olarak tanıyor. Sokağa çıktığımda beni görenler ‘bak bu şu sırlı adam değil mi’ diyor. ” diye konuştu. Zaman zaman da okuduğu şiirlerle izleyicileri duygulandıran Yeprem, bazen de yaptığı esprilerle katılımcıları güldürmeyi başardı. Reha Yeprem, Hz. Muhammed ve şehitlik hakkında şiirler okuyarak seyircileri duygulu anlar yaşattı. (aydın)
(Mücadele)


Share