logo

21 Kasım 2007

Çineli Besiciler Endişeli

Geçtiğimiz günlerde Aydın Celepler Besiciler ve Sütçüler Odası’nın şikayeti üzerine Aydın Valiliği’nin kararıyla Çine Hayvan pazarı’nın kapatılması, Kurban Bayramı öncesi Çineli Besicileri endişelendirdi.
Uzun yıllardan beri Çine’de faaliyet gösteren hayvan pazarı, tüm uyarılara rağmen bir hayvan pazarında gerekli olan koşulları bulundurmağı gerekçesiyle ve Çine Belediyesi’nin de konu hakkında gerekli hassasiyeti göstermediği için Aydın Valiliği’nin kararıyla kapatılması yeni hayvan pazarının inşaatının devam etmesi, ancak yeni hayvan pazarının yılbaşında açılacak olması Çineli besicileri endişelendiriyor.
Çine’nin Gökyaka köyünde besicilik yapan Cemil Özkan Çine Hayvan Pazarı’nın kapatılmasından endişe duyduğunu söyledi. Özkan “Kurban bayramı öncesi Çine Hayvan Pazarı’nın kapatılması besicileri baltalamıştır. Kurbanlık büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiren besiciler bir yıldan bu yana bu Kurban Bayramı’na umutlanarak hayvan beslediklerini ama hayvan pazarının kapatılmasıyla bütün umutları sönmüştür. Pazarının kapatılması besicileri olumsuz yönde etkilemiştir. Küçük besicilerin hayvanlarını ilçe dışındaki pazarlara çıkarma şansı yoktur. Buda fırsat pazarcılığı doğurmuştur. Bazı celepler bunları fırsat bilerek besicilerin hayvanlarını değerlerinin çok altında alıyorlar. Buda küçük besicilerimizi daha da küçültüyor. Zaten 3 yıldan buyana kurbanlık fiyatlarında bir artış olmadı ama yem fiyatları her geçen gün arttı. Birde Kurbanlık hayvanlarımız, hayvan pazarının kapatılmasıyla fırsat pazarına düşerse, gerçek değerinin çok altında satılır. Buda besicilerimizi olumsuz yönde etkiler” dedi.
Kurban Bayramı öncesi besledikleri kurbanlık hayvanlarını hayvan pazarının kapatılmasıyla, fırsat pazarına düşeceklerini ve hayvanlarının gerçek değerinde satamayacaklarını düşünen Çineli besiciler, Çine Hayvan Pazarı’nın kurban bayramına Kadar açık kalması için yetkililerden yardım istiyor.

(Mücadele)Share