logo

24 Şubat 2007

ÇİNE’DE ATIKSU ARITMA TESİSİ FAALİYETE GEÇTİ!

Aydın’ın Çine İlçesi’nde yapımı yılan hikayesine dönen atıksu arıtma tesisi faaliyete geçti.
Çine’in Sarıoğlu Mahallesi ayaklı mezarlığı mevkiinde 54 dekarlık alanda inşa edilen kanalizasyon arıtma tesisleri tamamlanmasıyla Çine Çayı’na akmakta olan pis sular arıtma tesislerine yönlendirildi.
Aylardan beri Çine Çayı’na aktığı için çiftçilerin şikayet konusu olan kirlilik nihayet sona ererek Çine Ovası da kirlilikten kurtuldu. Kanalizasyon arıtma tesislerine giderek incelemelerde bulunan Çine Belediye Başkanı Osman Aydın, şartele basarak tesisleri faaliyete geçirdi. Çaya akan ana arterin kapakları kapatılarak kanalizasyon suları arıtılmak üzere tesise yönlendirildi.
Kredi almadan yıllarca gece gündüz çalıştıklarını belirten Başkan Aydın, “2005 yılında temelini attığımız ve tamamen kendi imkanlarımızla tamamladığımız kanalizasyon arıtma tesisinin devreye sokulmasıyla kanalizasyon projesinde mutlu sona ulaştık. 2005 yılında maliye hazinesinden aldığımız 54 dekarlık alanda kanalizasyon arıtma tesisi kurmak için faaliyete geçtik. Yürürlükteki mevzuat uyarınca arıtma konusunda biyolojik arıtma projesini seçtik. Bu projemiz 2005 yılının Haziran ayında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı ve 1 ay sonrada Belediyemiz tarafından kendi imkanlarımızla inşaata başladık. Tesisin makine ve ekipmanları için Eylül 2005 yılında da sözleşme imzalanmış ve 17 Şubat 2006 tarihinde de tesis kullanılır hale getirilmiştir. Şu an devam eden sahanın çit ile çevrilmesi ve aydınlatma işlemleri belediyemiz tarafından sürdürülmektedir” dedi.
Normal şartlarda 2 trilyon liraya tamamlanması gereken tesisi 959 milyar liraya bitirdiklerini belirten Aydın, “Kanalizasyon projesini başladığımızda bunu hayal görenler ‘bitirilemez’ diyenler 2004 seçimlerinde gördü ki şebekenin yaklaşık tamamını bitirdik. Bu kez de arıtma tesislerini ‘yapamaz’ demişlerdi Allah’ın izniyle bugün onu da tamamladık. Artık Çine’nin kanalizasyon sorunu bitmiştir. Bugün bizim en mutlu günümüzdür. Çine’linin hak ettiği hizmet yerine getirilmiş, verilen sözler tutulmuştur. Çine Ovası ve Çine Çayı da kirlilikten kurtulmuştur. Biyolojik arıtma tesisine gelen kanalizasyon suları burada bulunan dev havuzlarda arıtıldıktan sonra tesisin diğer ucundan tarlalarda kullanılmak üzere temiz su olarak çıkacaktır” dedi.
Tesisin şarteline basan Başkan Osman Aydın deneme aşaması sürecinin başladığını meydana gelecek ufak tefek aksaklıkların anında giderileceğini, tesis tam olarak faaliyete geçtiğinde ileriki günlerde açılış töreni düzenleyerek bu sevinci tüm Çinelilerle paylaşacaklarını söyledi.(aydın)
(İHA)

Share