logo

24 Haziran 2013

Çine, Belediye Hizmetleriyle Modernleşiyor

Aydın’ın tarım ürünleri çeşitliği ve madenleriyle ünlü ilçesi Çine, belediye yatırımlarıyla modern bir kente dönüşüyor.

10 Mart 2011 tarihinde belediye meclisi tarafından göreve getirilen CHP’li Salih Dinçer, Çine halkı için yoğun tempo ile hizmet üretmeye çalıştıklarını söyledi. Göreve geldikten sonra ürettikleri projeleri tek tek anlatan Salih Dnçer, “Çine her geçen gün daha güzel, daha yaşanabilir bir şehir oluyor. İsanlarımızın refah ve mutluluğunu öncelik olarak seçtik. Bu amaç doğrultusunda ilçemizin ilk açık ve kapalı düğün salonunu yapıyoruz. Salonumuzun yazlık açık bölümünü geçtiğimiz yıl tamamladık. Düğün sahiplerinin yemek ikram edebilecekleri bin metrekare üstü örtülü alan, bin 500 metrekarelik otopark, çocuk oyun bahçesi mevcut, ayrıca aynı alan içerisinde bin 250 metrekarelik kapalı alanımızda bitmek üzere. Kapalı düğün salonumuz bittiğinde 800 ile bin kişiye aynı anda hizmet verilebilecek kapasitede olacak şekilde düşünülmüştür” dedi.

Çine sınırları içinde bulunan 25 adet eski yapı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tespit edilerek tescillendiğini dile getiren Salih Dinçer, “Şevketiye Mahallesi Namık Gedik Caddesinde bulunan “Osman Efendi Konağı “ diye bilinen bu yapıyı kamulaştırdık ve restorasyonuna başladık en kısa sürede tamamlayacağız bu binayı Çine Belediyesi Kültür Evi olarak hizmete sokacağız. Tescillenen binaların sahiplerinin mağduriyetlerini de biliyoruz bazıları tescilli binalarında ikamet ediyorlar, tadilat yaptırmaları gerekiyor. Proje hazırlamadan ve onay gelmeden tadilat yapamıyorlar. Bizde Çine Belediyesi olarak kendilerine bu yönlerde yani proje hazırlanmasında yardımcı olmaya hazırız bunun Aydın’da örnekleri var. Mesela bazı bina sahipleri binalarını projelendirip işletme kuruyor cafe, restoran gibi bu tür projelere Kültür Bakanlığında değişik oranlarda ekonomik desteklerde veriliyor bizler bu tür müracaatları yapacak olan ev sahiplerimize yardımcı olacağız” dedi.

PARK VE YEŞİL ALANLARIMIZI YENİDEN DÜZENLİYORUZ

Çine’de vatandaşların oturup dinlenebilecekleri, çocuklarına eğlendirebilecekleri park ve yeşil alanlara önem verdiklerini ve hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Salih Dinçer, “Çine Belediyesi olarak Semt Parklarımızı, yeşil alanlarımızı yapmaya ve restore etmeye devam ediyoruz. İlçemiz sınırları içinde vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirebilecekleri Asardaki mesire alanımızda yeni düzenlemelerimizi tamamladık. Piknik masalarımızı yeniledik, çocuk oyun bahçemizi tamamladık. Pikniğe gelen vatandaşlarımız kullanması için sabit barbeküleri yaptık. İki adet şelale ve yürüyüş yollarını tamamladık. İlçemizin Sarıoğlu mahallesinde bulunan Sarıoğlu Parkını da yeniden düzenledik. Park eskiden sadece erkeklere hizmet veren bir kahvehane görünümündeydi. Öncelikle binayı yıkıp taş hizmet binasını tamamladık, Parkın içine büyük bir havuz, havuzun ortasında vatandaşlarımızın oturabileceği bir verenda yaptık, büyük bir pist yaptık, parkın etrafını ferforje ile çevirdik. Aydınlatma işlemlerini tamamladık. Bitkilendirmesini de tamamlayarak hizmete açmış bulunuyoruz. Kalabak çayı projesinin bir bölümünü tamamladık. Çayın Kuzey kısmında kalan bölümünde yol ve kaldırım kaplamalarını, yürüyüş ve koşu parkurunu, fitness aletlerinin montajını, aydınlatmalarını ve ağaçlandırmasını tamamladık”

SATIŞ REYONLARI KURACAĞIZ

Çine’nin bir geçiş güzergahı üzerinde kurulu olduğunu hatırlatan Salih Dinçer, “Bizim amacımız ilçemizden geçen yerli ve yabancı turistlerin bu ilçede durup yemek yemeleri alışveriş yapmaları Kuvayı Milliye Müzesini ziyaret etmeleri ileride Alabanda Antik Kentini ziyaret etmelerini Tepecik Kazılarının devam ettiği yeri ziyaret etmelerini sağlayarak ilçemizin hem ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Hem de ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmayı düşünüyoruz. Onun için bu yol güzergâhında yapacağımız yerli ürünleri satış yerleriyle bunları sağlamaya çalışacağız. Çıkışta köftecilerin olduğu yerde 60 metrekare kıl çadır yaptırdık bu mekanda yerli ürünlerimizin satışını yapacağız ilçemizin organik ürünü olan zeytinyağımız bayanlarımızın evlerinde yaptığı ev makarnası, tarhana, zeytinyağlı sabun, Çine Belediyesi el sanatları merkezimizdeki bayanlarımızın yaptığı el ürünleri burada satışa sunulacak.

Diğer yandan Çine Belediyesi eski büz fabrikasının olduğu yerde Çine’ye yakışır ve ilçenin ihtiyacını karşılayabilecek bir itfaiye binasının yapımına başladıklarını ifade eden Dinçer, alan içinde 450 metrekare iki katlı idare binası, 360 metrekare garaj binası, 126 m2 binek araç garajı bulunacağını açıkladı.

(İHA)

Share