logo

17 Şubat 2007

CHP AYDIN MİLLETVEKİLİ ÖZLEM ÇERÇİOĞLU: “Çölleşme ve kuraklığa dikkat!”

CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde dünya genelinde yaşanan ve ülkemizin de etkilendiği kuraklık ve çölleşmeyle ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe tarafından, sorduğu soruların yanıtlanmasını istedi.
Çerçioğlu verdiği soru önergesinde; “Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli sonrasında yayınlanan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Raporu’na göre tüm Dünya kuraklık ve çölleşmeye doğru hızla gitmektedir. Ülkemizde de iklim değişiklikleri ve kuraklık her geçen gün kendini daha fazla göstermektedir. Buna göre;
Bakanlık olarak iklim değişikliği ve sonrasında doğacak olan çevre felaketlerini önlemek adına bu güne kadar herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa nelerdir?
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden biri enerji kaynağı olan fosil yakıtlarının kullanımının artmasıdır. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile fosil yakıtlarının kullanımının azaltılması, yeni ve temiz enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi konusunda ortak yürüttüğünüz bir çalışmanız var mıdır?
Ülkemizde kuraklığın bir nedeni de yer altı sularımızın hızla kirlenmesi, tuzlanması, yok olmasıdır. Bakanlığınızın yer altı sularıyla ilgili bir çalışması var mıdır?
Yer altı suların kirlenmesinde tarımda kullanılan kimyasal gübrelerin ve tarımsal ilaçların etkisi olduğu bilinmektedir. Tarımsal gübre ve ilaçların kullanımı konusunda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile ortak yürüttüğünüz bir çalışmanız var mı? Varsa nelerdir?
Ülkemizde azalan su rezervleri konusunda Bakanlığınızın çalışmaları nelerdir?
İklim değişikliği konusunda uluslar arası bağlayıcı bir anlaşma olan Kyoto Protokolüne ülkemiz ne zaman taraf olacaktır?
Sanayici ve iş adamlarına çevreye duyarlı ürünler kullanmaları yolunda bir teşvik getirmeyi düşünüyor musunuz?”
(Mücadele)

Share