logo

10 Ekim 2007

Camiler ve Din görevlileri Haftası Aydın’da törenlerle kutlandı

Aydın Müftüsü Hıdır Bayrak, peygamberimiz Hz. Muhammet’in kendi döneminde cami inşa ettirdiğini ve bu konuda önderlik yaptığını belirtti. Bayrak, “Bizlerde peygamberimizin örneğini yaşatmalı ve gelecek nesillere camilerin önemini anlatmalıyız” dedi.
Ülkemizde her yıl 1-7 Ekim 2007 tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası, Aydın’da da törenlerle kutlandı. Aydın Müftülüğü tarafından Şükran Güngör Tiyatro Sahnesi’nde düzenlenen törenlere Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, Belediye Başkan Vekili Halis Günday, ilçe müftüleri, din görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenler Kuran-ı Kerim okunması ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan haftanın önemine dikkat çeken sinevizyon gösterisinin izlenmesi ile devam etti. Programın ilerleyen bölümünde İl Müftüsü Bayrak, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Türkiye’de 1986 yılından bu yana ekim ayının ilk haftasının Camiler Haftası olarak kutlandığını hatırlatan Bayrak konuşmasında, 2003 yılından bu yana bu haftanın Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaya başlamasının isabetli bir karar olduğunu kaydetti.
Cami deyince ilk akla gelenin mabetler olduğunun altını çizen Bayrak, gerek hak dinlerde gerekse maruf dinlerde mabetsiz din inancının olmadığına dikkat çekti. İnsanların hangi dine inanır olurlarsa olsunlar mutlaka mabetlere sığınma isteği ile iç içe olduklarını belirten Bayrak, “Peygamberimiz Hz. Muhammet kendi döneminde cami inşa ettirmiş ve başka kabilelerde de cami yapmak isteyenlere önderlik yapmıştır. Bizlerde önümüzdeki bu örneği yaşatmalıyız. Bizden sonra gelecek nesillere de camilerin önemini anlatmalıyız. Camiler birleşme yerleridir. Biz Müslümanların en iyi eğitimi aldıkları yerler camilerdir. Biz toplum içersinde nasıl yaşayacağımızı, vatan ve millet sevgisini en güzel camilerde öğreniriz. Camilerimiz bizim için bir sembol ve bir simgedir” diye konuştu.
Camiler denince ilk akla gelenin din görevlileri olduğunu hatırlatan Bayrak, camiler kadar dün görevlilerinin de önemli olduğunu iddia etti. Din görevlilerin peygamberlerin yaptığı görevi sürdürdüğünü savunan Bayrak, din görevlilerinin makamlarının ali olduğunu ifade etti. Bayrak, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak 24 saat görevleri başında olan din görevlilerine teşekkür ederek haftalarını kutladı.
Törende yapılan konuşmaların ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Aşık, günün önemi ile alakalı bir konferans verdi. Hafta dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edildiği kutlama programı, İl Müftülüğü Tasavvuf Musikisi Korosu’nun verdiği konser ile son buldu.

(İHA)

Share