logo

05 Mart 2007

BÜYÜK MENDERES İÇİN AYDIN DENİZLİ VE UŞAK EL ELE VERDİ

Yıllardan beri kirliliğinin önlenebilmesi için yapılan çalışmalardan olumlu sonuç alınamayan ve giderek kirliliği artan Büyük Menderes Nehri için Aydın, Denizli ve Uşak illeri bir araya gelerek tek yumruk oldular. Bugün Aydın’da bir araya gelen 3 ilin valisi sorunun çözümü için Büyük Menderes Nehrinin kirliliğini masaya yatırdılar.
Ege Bölgesi Sanayi Odası Aydın Şubesi Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya 3 ilin valilerinin yanı sıra çevre müdürlükleri, belediye başkanları, kaymakamlar, işadamları, DSİ Bölge ve Şube Müdürleri, daire müdürleri, Aydın İl Jandarma Komutanı Mehmet Tire, siyasi parti teşkilatları ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıya üç ilden hiçbir milletvekilinin katılmaması ise dikkat çekti.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın Valisi Mustafa Malay, Büyük Menderes Nehrinin başta Aydın olmak üzere Denizli ve Uşak’ı hayat veren bir nehir olduğunu söyledi. 10-15 yıl öncesine kadar Nehirde yüzülebildiğini ve suyunun içilebildiğini ifade eden Malay, bugün nehrin irin ve zehir akıttığını kaydetti. Nehrinin kirlilik sorununun çözümü için bugüne kadar bir çok çalışmanın yapıldığını ifade eden Vali Malay, “Bugüne kadar nehrin kirliliğinin önlenmesi için kendi çapımızda bir çok önlem alındı. Fakat olay Aydın’ın sorunu olmaktan çıkıp ulusal bir mesele haline gelmiştir. Menderes Nehrini kirleten birinci etken endüstriyel atıklardır. Sanayileşme çok önemli bir olay. Fakat bu sanayileşme gerçekleştirilirken bizim namusumuz gözüyle baktığımız varlıklarımızı da yok edemeyiz. Uşak’ta deri sanayi, Denizli’de tekstil sanayi ve Aydın’da da zeytinyağı fabrikaları menderesi en çok zarar veren faktörlerdir. Menderesi ikinci derecede kirleten faktör ise evsel atıklardır. Bırakın köylerimizi birçok ilçemizin dahi halen arıtma tesisi bulunmuyor. Denizli ve Aydın’da yer yüzüne çıkarılan jeotermal enerjilerde Menederes Nehrini büyük ölçüde kirleten etkenlerin başında geliyor. Yer yüzüne çıkarılan jeotermal enerjiler teknolojiye uygun olarak çıkarılmadığı için maalesef bünyesinde barındırdığı atık maddeler Menderes Nehrine akıtılıyor. Tarım sektöründe de bilinçsiz ve toprağın istediğinden fazla verilen kimyasal ilaçlar yeraltı sularına karışarak hayat kaynağımız Büyük Menderese ulaşmaktadır” dedi.
Aydın’da bulunan 155 zeytinyağı fabrikasının birçoğunda arıtma tesisi bulunmadığını belirten Aydın Valisi Mustafa Malay, “Kirliliğin önlenmesi için herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeli ve duygusal davranmamalıyız. Nehri temiz tutmak için yasaların gerektirdiği şekilde davranarak kirliliğin önlenmesi için en önemli adım atılmalıdır. Arıtma tesisi yapmak isteyen işletmeler ve kurumlara düşük faizli krediler sağlanmalı. Arıtma tesisi olup ta göstermelik şekilde kullanan işletmelere de gerekli takibatlar yapılıp yasaların gerektirdiği şekilde cezalandırmalıyız” şeklinde konuştu.
Vali Mustafa Malay’ın konuşmasının ardından bir sunum yapan DSİ 1. Bölge Müdürlüğü nehri kirletme oranları ve kirliliğin çözümleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Menders Nehri’nin kirliliği ile ilgili slayt gösteriminin ardından söz alan Aydınlı Uşak Valisi Kayhan Kavas, bugüne kadar herkesin aynı dileklerle toplantı düzenlediğini fakat Büyük Menderes Nehrinin halen zehir akıttığını dikkat çekti. Yapılan toplantıların sonuç vermesi gerektiğini ifade eden Kayhan Kavas, “Herkes Menderes Nehri’nin temiz akmasını, eski haline dönmesini ve balık tutulmasını ister. Fakat halen Menderes kirli akmakta. Demek ki yıllardan beri Büyük Menderes Nehri’nin temiz akması için yapılan toplantılarda bir sorun var. Nehrinin temiz akması için yapılan toplantılarda temennide bulunmaktan ileriye geçilerek somut adımlar atılmalı. Uşak’ta bir yıl içerisinde Menderes Nehri’ni kirleten iller arasında günah keçisi olmaktan kurtulmak için büyük adımlar atıldı.Ve bunda da başarılı olduk. Arıtma tesisi olan organize sanayi bölgesine taşınmak için Uşak’taki sanayicilere zaman tanıdık. Bu zaman zarfında ilimizde bulunan 70 sanayi kuruluşu organize sanayi bölgesine taşındı. Geri kalan kuruluşlar ise kapandı. Uşak Menderes Nehri’ni kirletme konusunda tarihi ve sessiz bir devrim gerçekleştirmiştir” dedi.
Büyük Menderes Nehrinin kirliliğinin önlenmesi için 3 ilin bir araya gelerek bir protokol imzalamasını öneren Denizli Valisi Hasan Canpolat, ise “Büyük Menderes Nehri olmasaydı, bugün ne Denizli, ne Aydın nede Uşak şu anki konumlarında olmazdı. ‘Her il sanayiyle gelişecek’ diye bir şey yok. İllerimizin bulunduğu alanlar sanayiye ne kadar kaldırılabilir bu araştırılması lazım. Ve ona göre sanayileşmeye gidilmeli. Maalesef kontrolsüz gelişme çabaları sağlıklı yaşanabilir alanların daralmasına neden olmaktadır. Büyük Menderes Nehri’nin temiz akması için 3 il olarak bir protokol imzalayalım. Ve aramızda oluşturacağımız bir komite yapılan temizleme çalışmalarına takip etsin. 3 ilin valileri olarak bizler de her ay bir araya gelerek olayın takvim günü harekinin takipçisi olalım. Nehri kirletene ister kamu olsun isterse özel sektör olsun verilmesi gereken cezayı verelim. Gerekirse uyarılara uymayan fabrikaları kapatalım. Hiçbir çıkar kamu çıkarından daha ön planda tutulamaz. Büyük Menderes Nehrinin kirliliği 3 ilin ve kamunun en büyük sorunudur” ifadelerine yer verdi. Toplantı sonunda Büyük Menderes Nehri’nin kirliliğinin önlenmesi için 3 ilin valisi, çeşitli aralıklarla bir araya gelerek gidişat hakkında çalışmalar yapma kararı aldı.

(Mücadele)


Share