logo

06 Mart 2007

BÜYÜK MENDERES 2021 YILINDA 50 YIL ÖNCEKİ HALİNE DÖNEBİLECEK!

Büyük Menderes Nehri’ndeki kirliliğin azaltılması için DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan örnek proje ülke genelindeki diğer 26 havzada da uygulanacak. Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi İşbirliği Programı (MATRA) çerçevecinde 2001 yılında başlatılan çalışmaların tamamlandığı ve elde edilen bilgilerin raporlar halinde sunulduğu bildirildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, DSİ’nin ülkenin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamak için milyonlarca dolarlık yatırımlar yaptığını söyledi. İndap, bu yatırımların sularda meydana gelen kirlenmelerden ötürü kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekti. Tüm bu sorunlara rağmen vatandaşın DSİ’den içme ve sulama suyu sıkıntısının giderilmesi için beklenti içerisinde olduğuna işaret eden İndap, üzerlerine düşen bu görevi yerime getirmek için çalıştıklarını beyan etti. Bu kapsamda AB hibe fonlarından yararlanarak MATRA projesi kapsamında ülkemizdeki bu kadar büyük ilk projeyi Büyük Menderes Nehri’nde başlattıklarını belirten İndap, “DSİ olarak nehir üzerindeki 66 istasyonda kirlilik ölçümlerini 17 yıldır yapıyorduk. MATRA projesi kapsamında 2001-2005 yılları arasında yaptığımız çalışmalarda Aydın, Uşak ve Denizli’deki endüstriyel tesisler ve yerleşim birimlerinin atık su arıtmalarının yapılmadığını, yapılanların ise ekonomik nedenlerle iyi çalıştırılmadığını tespit ettik. Bu nedenlerle bu tesisler ile yerleşim birimlerinin atık sularını nehre akıttıklarını belirledik. Halen Büyük Menderes üzerindeki 31 kritik noktada ölçümlerimizi sürdürüyoruz. Çalışmalarımız sonrası ortaya çıkan sonuç raporunu Aydın, Denizli ve Muğla valiliklerine sunduk. Amacımız Menderes’i 50 yıl önceki ekolojik yapısına dönüştürmek. Türkiye’de ilk kez yapılan bu kapsamlı çalışma diğer 26 havzaya da örnek olacak. Büyük Menderes’in ardından bu çalışmalar diğer bölgelerde de yapılacak” dedi.
Büyük Menderes’in ıslah çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Halil İbrahim İndap, bu ıslah çalışmaları kapsamında 122 kilometrelik bölümün tarandığını açıkladı. Çiftçilerin ürettikleri mahsullerden iyi verim almaları için sudan tasarruf ederek yağmurlama sistemine geçmesini tavsiye eden İndap, alınacak önlemler arasında su ihtiyacı olan bitkilerin ekilmemesinin de yer aldığını kaydetti. İndap, konuşmasında “Her zaman söylüyoruz; suyumuz bol da olsa az da olsa çiftçimizin artık planlı bir şekilde salma sulamadan kurtulup yağmurlama dediğimiz sisteme yönelmesi gerekir. Onları bu şekilde çalışmaya teşvik ediyoruz. Ayağımızı yorgana göre uzatacağız. Eldeki suyla idare edeceğiz. Tabii bu durum yağmur yağmadığı sürece geçerli” dedi.
MATRA Projesi Sorumlusu DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Yüksek çevre Mühendisi Dr. Doğan Akyar da, bu projenin 2000 yılında AB tarafından yayınlanan Avrupa Su Çerçeve Direktifleri doğrultusunda uygulandığını duyurdu. Akyar, projenin amacının 2012 yılına kadar birliğe üye ve aday ülkelerdeki su kalitelerinin AB standartlarına getirmek olduğunu beyan etti. Akyar, çalışmaların yürütülmesi için 11 kişiden oluşan “Nehir Havzası Çalışma Grubu” oluşturulduğunu ifade ederek “Bu gurupta il genelindeki çevre, köy hizmetleri, tarım, sağlık, sanayi, kültür müdürlükleri ile OSB’ler ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden yetkililer bulunuyor. 2001 yılından buyana Büyük Menderes Havzası’ndaki yer altı ve ter üstü su kaynakları ile bu suların kirlenme nedenleri tespit edildi. Büyük Menderes’i tekrar balık ve kuşların yaşadığı bir nehir haline getirmeyi hedefliyoruz. En geç 2021 yılında nehir havzasındaki ekolojik denge üst seviyelere ulaştırılacaktır” dedi.
(İHA)

Share