logo

09 Mart 2007

BÜRO MEMUR-SEN AYDIN ŞUBESİ ÇALIŞAN KADINLARI UNUTMADI

Büro Memur Sen Aydın Şubesi Başkanlığı tarafından kadın kamu çalışanlarının kadınlar günü kutlandı.
Çalışan kadınlara bardak hediye edilen programda bir açıklama yapan Büro Memur-Sen Aydın Şubesi Kadın Kolları Başkanı Belkıs Başer; “Kadınlarımızın yaşadıkları haksızlıkların, uğradıkları mağduriyetlerin sona ermesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi ve özetle şunları söyledi;
“Kamu çalışanı kadınlarımız, daha iyi bir iş ortamı, daha güvenli ve kolay bir ulaşım, daha iyi bir yönetim, çocuğunu bırakabileceği bir kreş, doğum öncesi ve sonrası yeterli izin, çocuklarının bakımına yetecek çocuk yardımı istiyor. Kılık kıyafetten ötürü ayrımcılığa ve baskıya maruz kalmamak istiyor. Her türlü tacizden ve şiddetten uzak, güven içinde çalışmak istiyor. Hepsinden önemlisi de tayin ve atamalarda aile birliğinin göz önünde bulundurulmasını istiyor.
Tüm sorunların çözümlenebilmesi için şüphesiz kadınlarımıza düşen görev ve sorumluluklar bulunmakta. Çalışma hayatında yaşadıkları sorunların çözümlenmesine katkıda bulunmak, sosyal, kültürel, mesleki ve demokratik hakların korunup geliştirilebilmesi için mutlaka sendikalara üye olmak gerekiyor. Ama ne yazık ki kadın çalışanların çoğunluğu henüz sendikalı değildir. Bu da bize göstermektedir ki kadınlar üzerinde sosyal baskı erkeklere göre daha fazladır. Bireysel tercih ve tutumlarını yansıtmada daha çok baskı altında kalmaktadırlar.
Bazı bölgelerimizde hala kız çocukları okutulmamakta, küçük yaşta başlık parası karşılığı evlendirilmekte ve fiziksel şiddete maruz kalmaktadır.
Biz Büro-Memur-Sen Kadın Kolları olarak hükümetten ve siyasi partilerimizden yukarı bir kısmını dile getirdiğimiz sorunların üzerine ısrarla gidilmesini talep etmekteyiz. Büro Memur Sen Aydın Şubesi Başkanlığı olarak kadınlarımızın yaşadıkları haksızlıkların, uğradıkları mağduriyetin sona ermesi için sonuna kadar mücadele etme kararlılığında olduğumuz bilinmelidir. Evde anne, okulda öğretmen, masa başında memur, hastanede hemşire olan kadınlarımız için daha mutlu, daha adil, daha yaşamaya değer güzel günlerin geleceği inancıyla tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum”

(Mücadele)

Share