logo

09 Ekim 2017

“BU TASARI MECLİS’TEN GEÇMEYECEK”CHP’li kadınlar Komisyondan geçen müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi tasarısını basın açıklaması yaparak protesto ettiler.
İl Başkanlığı’nda biraraya gelen CHP’li kadınlar adına açıklamayı okuyan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir; “Bu tasarı Meclis’ten geçmeyecek.” dedi.
“ANAYASA SUÇU İŞLENMEKTEDİR”
Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesinin, kanun önünde eşitlik ilkesinin, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesinin ihlal edildiğini iddia eden Özdemir; “Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir. Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, birey olmaları Cumhuriyetle teminat altına alınmıştır. Bu durumda biz Cumhuriyet kadınları, hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak, yollarına devam edecektir. Ülkemize getirilmek istenen ‘İslam devleti olma’ dayatmasına karşı,kadın yurttaş kimliğimiz ile, mücadelemizi asıl iş olarak önümüze koyacağız.” diye konuştu.
“KUTUPLAŞMAYI DAHA DA ARTTIRACAKTIR”
“Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır.” diyen Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü; “Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır.
CHP’li kadınlar olarak Meclis komisyonundan geçen tasarının kabul edilemez olduğunu her yerde haykıracağız. Bu tasarının Meclis’ten geçmesi demek laik, hukuk devletinin ortadan kalkması demektir. Ülkemiz çok karışık günlerden geçmektedir. Bu zor ve sıkıntılı günlerde gündemin bu konuyla meşgul edilmesini anlamak mümkün değildir. Ülkemizin ekonomisi altüst olmuş durumdadır. Hem ekonomik sıkıntıların üzerini örtmek, hem de ülkemizin dış politikasının yarattığı olumsuzluklar gözlerden kaçırılmak istenmektedir. Anayasaya aykırı, suni gündemler yaratmakta ustalaşan iktidar ve Cumhurbaşkanı, bu tasarıyı da yaşanan krizleri kapatmak için kullanmaktadır.
Türkiye’nin geleceği için ülkemizin işsizlik sorununa, kadın sorunlarına, tarım sorununa ve bunun gibi bir çok soruna çözüm bulunması gerekmektedir.”
“HAKKIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkına sahip çıkacaklarını ifade eden Özdemir; “Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı Meclis’ten geçmeyecek.”dedi.
(KUDRET CAN)

Share