logo

18 Nisan 2017

“BU SEÇİM, DEMOKRASİYE YAPILAN BİR DARBEDİR”

Yapılan Halk oylaması sonucunda %64,6 ile en çok hayır oyu çıkan iller arasında yer alan Aydın için bir değerlendirmede bulunan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız; “Bu seçim demokrasiye yapılan bir darbedir.” dedi.
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP Efeler İlçe Başkanlığı’nda partililer ile bir araya gelerek referandum sonucunu değerlendirdi.
Yıldız, öncelikle partililerine ve emeği geçen herkese yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri gayretler için teşekkür etti ve; “Bana göre bu seçimin galibi başta CHP ve Türk halkıdır.” dedi.
“ADİL BİR SEÇİM DEĞİLDİR”
Anadolu Ajansı’nın kamuoyunu yanılttığını iddia eden Yıldız; “Bizim vergilerimiz ile kurulan Anadolu Ajansı saat: 17.30’dan itibaren %60 evet oyu diyerek kamuoyunu yanılttı. Biz bütün örgüt olarak sandıklara sahip çıktık. Sandıklara sahip çıktık ama Yüksek Seçim Kurulu’nun işgal edeceğini hiç tahmin etmiyorduk. Maalesef biz orayı unutmuştuk. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı gibi bir açıklama yaptı. Eline bir kağıt yazdılar,  verdiler, okurken bile kağıtta ne yazdığından haberi yoktu. Peçete kağıdına evet yazsanız dahi bunun geçerli olacağını söyledi. Bence bu seçim adil bir seçim değildir. Bütün dünyanın ve Türkiye’nin gözü önünde hile yapıldığını herkes biliyor. Ama herkes şunu bilmeli ki, demokrasiye yapılan bir darbedir bu seçim.  Anayasaların, bütün toplumu temsil edecek şekilde yapılması gerektiği inancını taşıyoruz. Böyle hileyle hurdayla, halkın oyunu gasp ederek bunu %51’e çıkardılar ama buna emin olun ki bu seçim Hayır galibiyetiyle sonuçlanmıştır. Maalesef Yüksek Seçim Kurulu onlarda, Yargı onlarda, her şey onlarda.
Bir Cumhurbaşkanının, tarafsızlığı üzerine namusu ve şerefi üzerine yemin etmesine rağmen tarafsız kalıp kalmadığını kamuoyunun takdirine sunuyorum. Hepimizin ödediği vergileri kendi parasıymış gibi bütün seçimlerde kullandı. Sadece İstanbul’daki mitinginde 100 Milyon TL harcandığını herkes biliyor, sadece bir mitingden bahsediyorum. Bu paranın nereden geldiğini, nasıl harcandığını hepimiz biliyoruz. Ama ben Türk halkına inanıyorum, bu sorunlar hep beraber birleşerek çözülecek. Bu ülkenin demokrasisi için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazırız. O konuda hiç  kimsenin kuşkusu olmasın. Türk halkı duyarlıdır. Özellikle benim örgütüm, huzurunuzda hepsine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
“YÜZDE 70 BEKLİYORDUM”
Aydın’da referandum sonuçlarında yüzde 70 Hayır çıkacağını beklediğini belirten Yıldız; “Ben Aydın için yüzde 70 bekliyordum ama Yüzde 65 de iyi bir  sonuç. İnsanların, çağdaş, demokrasiye inanmış insanlar olduğunu, Aydın insanlarının  farklı olduğunu, ülkesi için demokrasisi için her şeyi yapacağından kuşkumuz yoktu. Bunu da sandığa yansıttılar.” dedi.
“İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLİRSE SEÇİM SONUCU DEĞİŞİR”
Partisinin referandum sonucuna itirazlarını da değerlendiren Yıldız; “Sadece Cumhuriyet Halk Partisi değil, HDP de itiraz da bulundu. Ama gördüğünüz gibi Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü gibi konuştu. Eline  yazıyı vermişler okuyor. Ne kadar bu itirazları değerlendirecekler kuşkularım var. Değerlendirilirse seçim sonucu etkilenir. Ben 1994 yılından  beri aktif siyasetin içinde yer aldım. Bir tane  zarfa mühür vurulmadı diye Bitlis’te belediye başkanlığı iptal edildi. Şimdi burada 2 buçuk milyon zarfa mühür vurulmamış. Zarfların nereden geldiği belli değil.” ifadelerini kullandı.
“HALKINDAN KORKAN CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE’YE NE KAZANDIRIR?”
Demokrasiye inanan bir parti olduklarını vurgulayan Yıldız; “Bu kadar emek var, başta genel başkanımız, milletvekillerimiz, il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, kadın kollarımız, gençlik kollarımız, sivil  toplum örgütleri, gönüllü kadınlar bu ülkeyi korumak için gece gündüz çalıştılar. Bizim hayır tarafında emek var, emeğin ne olduğunu herkes bilmeli. Ama diğer tarafta para vardı. Bizim ödediğimiz vergi paraları. Onlar yurdumuza yatırım olarak kullanılması gerekirken hovardaca seçimlere harcadılar. Size soruyorum, uçaktan iniyor, helikoptere biniyorlar. Helikopterden iniyor zırhlı arabaya biniyor. Bir Cumhurbaşkanının 10 bin koruması olur mu? Halkından korkan bir Cumhurbaşkanı Türkiye’ye ne kazandırır?” dedi.
“KORUMA KABUL ETMEDİM, HALKIMDAN KORKMUYORUM”
Yıldız; “Bana Vali koruma verdi ben kabul etmedim. Ben halkımdan mı korkacağım? Korkmuyorum. Benim halkım zaten bana sahip çıkar. Bu seçim kesinlikle adil değildi. Evet veren arkadaşlarımız bile bu durumdan rahatsız. Ama biz demokrasiye inanıyoruz, bu seçimin  galibi halk.” diye konuştu.
“EVET DİYENLER DAHİ PİŞMANLIK DUYACAKLAR”
Referandumda evet diyenlerin bile pişmanlık duyacağını iddia eden Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti;
“Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri bütün yetkiler millete verilmiştir. Biz şimdi milletin yetkisini tek adama teslim ediyoruz. Burada net söylüyorum, evet verenler dahi pişmanlık duyacak. Bu ülkede sadece hayır verenler yaşamıyor, evet verenler de bu ülkede yaşıyorlar ve bu yasanın Türkiye’ye uygun olmadığını, ülkemizi Ortadoğu’ya götürdüğünü biz çok iyi biliyoruz. Biz 60 gün boyunca 18 maddenin neler getirdiğini anlatmaya çalıştık, ama üzülerek söylüyorum iktidar partisi ve Sayın Bahçeli, bakanlar, çıkıp o 18 maddeyi değil de başka şeyler tartışmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan sonra oturup düşünmesi gerektiğini ve bu seçim sonucuna göre bu yasanın  uygulanmaması gerektiğini Meclis’te dört tane siyasi partiyle beraber  yeni bir anayasa yapıp  demokrasiye hep beraber destek verelim, bağımsız yargının, demokratik bir parlamenter sisteminin ve ülkeyi daha ileriye götürecek bir anayasa yapılması gerektiği inancındayım. Şayet hırslarına yenik düşüp bu yasayı uygularlarsa 5 yıl sonra ülkenin nereye geleceğini göreceğiz.”
(KUDRET CAN)

Share