logo

12 Temmuz 2013

Bu Köyde Oyun Yok Sohbet Var

Aydın'ın Köşk ilçesine bağlı Akçaköy'de bulunan 12 kahvehanenin hiç birisinde oyun oynanmıyor.

Gençlerin ve yaşlıların ayrı ayrı kahvehanede oturduğu köyde, herkes eskiden olduğu gibi sohbet ediyor. Yıllardır süre gelen gelenek ve göreneklerine göre yaşayan köylüler, Vali Kerem Al’ın bari dama veya satranç oynayın önerisini bile karşı çıkıyorlar.

Aydın’ın Köşk ilçesinin en büyük köyü olan Akçaköy’de kahve sayısı duyanları şaşırtıyor. Bin 800 nüfusa sahip köy, yaşantısıyla gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışıyor. Köyde erkekler gündelik işlerden arda kalan zamanlarını köydeki kahvehanelerde geçiriyor. Bölgede çalışkanlığı ile bilinen köydeki 12 kahvenin hiç birinde gerek kart oyunları, gerekse taş oyunları bulunmuyor. Kahvelerde oyun yerine ise sohbet var. Hiçbir insanın tek başına oturmadığı kahvede hoş muhabbet var. Her köşede 4-5 kişinin oturup sohbet ettiği ve bir birine çay yada başka ikramda bulunduğu kahvede yabancılarda kahvenin bir köşesinde yalnız oturmuyor. Köylülerin tabiriyle ‘Köye gelen her yabancının önce açlığı tokluğu ile başlayan sohbetler dostluğa kadar gidiyor’

Aydın Valisi Kerem Al’da bu köye ziyaret edip köylülerin hoş muhabbetiyle vakit geçirdi. Anadolu’da köylerin çoğunun gelenek ve geleneklerini yaşatmaya çalıştığını dile getiren Vali Al, Akçaköy’deki geleneğin güzel olduğunu fakat kahvehanelere en azından satranç veya dama koyun önerisini de kabul etmeyen köylüler, "Olmaz sayın valim, oyun böyle ufak şeylerle başlar diyerek" karşı çıktılar. Vali Kerem Al'ın köy ziyaretinden yaşanan diyalogda köylüler, gelen misafirlere kiraz ikram ettiler.

Köylerinin bin 800 nüfusla Köşk'ün en büyük köyü olduğunu en büyük sorunlarının başında köy içerisinde yapılacak olan istinat duvarı ve düğün salonu olduğunu belirten Akçaköy muhtarı Fahri Akay, köy kahvehanesinde köylülerin kendilerinin oyun oynanmasına karşı olduklarını söyledi. Muhtarlık ve ya ihtiyar heyeti olarak oyun oynanmayacak diye bir kararlarının bulunmadığını belirten Muhtar Akay, "Kahvehanelerimizde oyun yerine köylülerimiz birbirleriyle sohbet ediyorlar. Herkes hayatından memnun. Köy halkımız gündüz tarlasında zeytin, incir, kestane ve kiraz tarlalarında çalışıyor. Akşam da kahvehaneye gelip çay içerek hem yorgunluğunu atıyor, hem de dostlarıyla sohbet ediyor. Bizim köyde bugüne kadar hiçbir kahvede oyun oynanmadı, bundan sonrada oynanmasını istemiyoruz” dedi.

(İHA)

Share