logo

27 Ağustos 2013

Bronzlaşma Hevesi Ölüm Vakalarıyla Sonuçlanabiliyor

Yaz aylarında insanların bronzlaşmak hevesiyle uzun süre güneşin altında kalmasının metabolizmanın bozulmasına bağlı olarak ağır sonuçlara yol açabildiği belirtildi.

Özel Medline Aydın Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Raziye Uyguç, güneş çarpmasının kızgın güneş altında uzun süre kalanlarda ve daha çok çocuklarda görülen bir yaz hastalığı olduğuna işaret etti. Güneş çarpmasının tedavi edilse bile öldürücü olabildiğine hatta kalıcı zararlar verebildiğine işaret eden Uyguç, bu nedenle güneş çarpmasına karşı önlem alınması gerektiğini söyledi. Makine dairesi, çelik tezgahları gibi çok sıcak yerlerde çalışanlarda hiç güneş görmemelerine karşılık güneş çarpması etkilerinin ortaya çıkabildiğine işaret eden Uyguç, “Bu nedenle doktorlar son yıllarda ‘güneş çarpması’ yerine genellikle ‘sıcak çarpması’ terimini kullanmaktadırlar. Özellikle başı direkt güneş ışınlarından korumak çok önemlidir. Sıcak çarpmasının belirtileri çok yüksek ateş, terleyememe ve komaya kadar giden sinir sistemi bozukluklarıdır. Ruhsal durum bozuklukları, uyumsuzluk ve baş ağrısı, sersemlik ve yürümede zorlukla birlikte görülebilecek ilk belirtilerdir. İleri evrelerde bilinç yitimi de olabilir. İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20'si ölür. İyileşenlerin sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir; denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi ise aylar alır. Ama ilk belirtide tanı konur ve tedaviye bilinç yitiminden önce girişilirse, iyileşme şansı yüksektir” diye konuştu.

Güneş çarpmasına karşı en etkili korunma yönteminin güneşten ve sıcaktan kaçınmak olduğuna değinen Dr. Raziye Uyguç, şunları söyledi: “Bu amaçla bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya dikkat etmeliyiz. Güneş çarpması çoğunlukla dikkatsiz davranma sonucu oluşur. Özellikle yaz aylarında insanların bronzlaşma hevesleri ağır sonuçlara yol açabilmektedir. Kısa sürede yanık bir tene kavuşmak isteyen çoğu kişi güneşe çıktıkları ilk gün çok uzun süre güneş altında kalırlar. Oysa bunun sıcak çarpmasının yanı sıra yanıklara da yol açması gibi ciddi sonuçları vardır. En iyisi güneşe yavaş yavaş alışmak ve bu konuda aşırıya kaçmamaktır. Bu arada güneşe çıkarken güneş ışınlarının açısını da göz önüne almak gerekir. Güneşin en tehlikeli olduğu saatler öğle saatleridir. Güneş çarpması yada ciltte oluşan lekeler, alerjik reaksiyonlar ve yanıklar için uzman bir doktora görünmeyi, en önemlisi tüm bunların küçük tedbirlerle önlenebileceğini unutmayınız”

 

(İHA)

Share