logo

18 Nisan 2017

BOZKURT; “SEÇİMLERE DAMGAYI VURAN YSK OLMUŞTUR”

Aydın Barosu Başkanı Av. Gökhan Bozkurt yazılı bir açıklama yaparak 16 Nisan’da gerçekleşen  Referandum sonuçlarını değerlendirdi.
Bozkurt; “Y.S.K.’nın bir karara dahi dayanmayan müdahalesi, sonuçlar üzerinde şaibe ve meşruiyet tartışmasını beraberinde getirmiştir.” dedi.
Aydın’ın Yüzde 65 civarında bir oranla Anayasa değişikliğine hayır dediğini ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir katılım göstererek sandığa gittiğini belirten Bozkurt; “Demokratik haklarını kullanan Aydınlı hemşehrilerimi kutluyorum. ” dedi.
“AYDIN BAROSU OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”
Aydın Barosu olarak Anayasa değişikliği metnini halka anlatarak bilgilendirmeler yaptıklarını belirten Bozkurt; “Aydın Barosu olarak, baştan itibaren Anayasa Değişikliği metnini halkımıza anlatarak bilgilendirmek üzere elimizden geleni yaptık. Çünkü sandığa gitmenin yanında, neyi oylayacağını bilmek  de, vatandaşlarımızın en temel demokratik haklarındandır. Bu  düşünceyle yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra, kullanılan oyun ne olduğuna bakmaksızın, vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlara çözüm getirmek üzere,  oylama ve sayım süreci boyunca Seçim Hukuku ve Güvenliği Merkezi’miz hizmet vermiştir. Merkezimize Sadece Aydın’dan değil, ülkemizin değişik yerlerinden sorunlar intikal ettirilmiş, hepsine çözüm getirilmiştir. Geç saatlere kadar bu merkezimizde görev yapan  gönüllü avukatlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
“SEÇİMLERE DAMGAYI VURAN YSK OLMUŞTUR”
Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklamalarını da değerlendiren Bozkurt; “2010 yılında değişen ve yürürlükte bulunan 298 Sayılı Kanun’un 98’inci ve 101’inci maddeleri  ile, bizzat kendi genelgesinin 43’üncü maddesi ortada iken, sayımlar sırasında gönderdiği bir sms mesajı ile seçimlere damgayı vuran, ne  yazık ki, çıkan sonuçlar yerine Yüksek Seçim Kurulu olmuştur.” dedi.
“TÜRK MİLLETİNİN TAKDİRİNE EN BAŞTA YSK SAYGI GÖSTERMEK ZORUNDADIR”
Bozkurt; “Türk Milletinin takdirine herkes, ama vurgulayarak söylüyoruz, herkes ve en başta Yüksek Seçim Kurulu saygı göstermek zorundadır. Sandığa giren ‘evet’ ya da ‘hayır’, her oy milletimizin iradesini yansıtmakta olup, aynı şekilde değerlendirilmesi, sonuçların hiç bir yurttaşta şüphe bırakmayacak şeffaflıkla ortaya konulması zorunludur. Ne yazık ki, Y.S.K.’nın bir karara dahi dayanmayan müdahalesi, sonuçlar üzerinde şaibe ve meşruiyet tartışmasını beraberinde getirmiştir.” dedi.
“YSK, HUKUKEN GEREĞİNİ YAPTIKTAN SONRA İSTİFA ETMELİ”
Bozkurt, milletin evet ya da hayır, sonuç ne olursa olsun, sandığa giren geçerli oyları hiçbir şaibeye yer olmaksızın bilmeye hakkı olduğunu iddia etti ve; “Seçim günü itibariyle yayınlanmış tek bir karar vardır. 559 Numaralı bu kararda tamamen mühürsüz pusulaların geçerli sayılacağına dair en küçük bir ibare yoktur. Üstelik; tercih yerine evet mührü kullanılan ve arka yüzü yerine ön yüzüne mühür basılan pusulaların geçerli sayılacağına dair bu  kararın gerekçesinde; “Oy pusulalarının sandık kurulu mührü ile mühürlenmesinin amacı, oylamada sahte oy pusulası kullanımını engellemek” olduğu belirtilmiştir. Şimdi YSK’nın yapması gereken ilk iş, eğer o gün itibariyle tamamen mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılacağına dair bir kararı varsa bir an önce kamuoyuna açıklamak, yoksa hukuken gereğini yaptıktan sonra istifa etmektir.” dedi.
“HİÇ KİMSENİN MİLLETİ KUTUPLAŞTIRMAYA HAKKI YOKTUR”
“Açıklanan sonuçlar, bu metin üzerinde, yani Anayasa konusunda toplumsal bir mutabakat bulunmadığını göstermektedir” diyen Bozkurt şöyle devam etti;
“Bunu herkesin sorumluluk duygusuyla ve sağduyuyla değerlendirmesi önemlidir. Daha da önemlisi; artık halkı birbirine karşı kışkırtıcı söylemlerden uzak durulmalıdır. Bu çerçevede, bazı basın mensuplarının zafer  sarhoşluğu içerisinde Cumhuriyet’in cenaze namazından bahseden paylaşımları gibi tavırların da  artık son bulmasını, bu tip eylemlere tevessül edenler içinse yetkililerin gereğini yapmasını bekliyoruz. Hiç kimsenin bu Milleti birbirine düşürmeye ve kutuplaştırmaya hakkı yoktur.”
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

 

Share