logo

22 Ağustos 2013

Bozdoğan’da Kaliteli Kuru İncir Toplantısı Yapıldı

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İlMüdürlüğü ziraat mühendisleri tarafından Bozdoğan'a bağlı Olukbaşı köyünde düzenlenen toplantıda incir yetiştiricileri kaliteli üretim hakkında bilgilendirildi.

Aydın’ın Bozdoğan İlçesi Olukbaşı Köyünde Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik elemanlarından Ziraat Mühendisi Ramazan Özkan tarafından “Kaliteli kuru incir elde etmek amacıyla üreticiler tarafından yapılması gereken uygulamalar konulu” eğitim toplantısı yapıldı.

Bozdoğan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Soner Altun’un da katıldığı eğitim toplantısına başta Olukbaşı ve Yenice köyü incir yetiştiricileri katıldı.

Bozdoğan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Soner Altun, açılış konuşmasını yaptığı eğitim toplantısında, Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde görevli Ziraat Mühendisi Ramazan Özkan çiftçilere incir kurutmada yapılan yanlış uygulamaları ve kaliteli kuru incir elde etmenin teknik yönleri anlattı.

İncir hasat sezonunda kuru incir kalitesini olumsuz etkileyen önemli faktörlerin bulunduğunu belirten Özkan, incirde aflatoksin oluşumunu önleme konusunda alınabilecek önlemlerin altı çizdi. Özkan, “Son yıllarda Avrupa Birliği tarafından kuru incirde aflatoksin kontrolünün sıklığının arttı. Bu konuya dikkat edilmezse incirin pazarlama konusunda sıkıntı yaşanabilir. Türk incirinin kalitesinin ve itibarının dünya pazarlarında zedelenmemesi için incirde aflatoksin oluşumunun mutlaka engellenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

(İHA)

Share