logo

23 Temmuz 2013

Borç Yoktur Yazısı İçin 47 TL İstediler

Aydınlı memur emeklisi 65 yaşındaki Yılmaz Uçkaç bir bankadan kullandığı kredisinin son taksitini ödemesinin ardından kendisine 'borcu yoktur' yazısının verilebilmesi için 47 TL daha ödeme yapması gerektiği söylenince şok oldu.

Aydınlı vatandaş Yılmaz Uçkaç birtakım ihtiyaçları için 26 Ekim 2011 tarihinde kredi kullandı. Krediye iki yıllık vade yaptıran Uçkaç, bu yıl Ekim ayında bitecek olan kredi taksitlerini erken kapatmak isteyince olanlar oldu. Kredinin kalan 3 taksitini ödemek üzere bankaya giden Uçkaç, tüm borcunu ödedi ve son günlerde bankalarla vatandaşların çeşitli borçlar nedeniyle yıllar sonra karşı karşıya kalması üzerine, ileride kendisi de bu tür bir sıkıntı yaşamamak için müşteri temsilcisinden kendisinin bankaya borcunun kalmadığını gösteren 'borcu yoktur' kağıdı istedi. Ancak müşteri temsilcisinden aldığı cevap Uçkaç'ı şok etti.

TÜKETİCİ HAKLARI’NA VE BDDK’YA GİDECEKLER

Müşteri temsilcisinin borcu yoktur kağıdını vermek için kendisinden 47 TL istediğini söyleyen Uçkaç, "Eşimle beraber bankaya giderek kullandığımız krediden kalan tüm borcumuzu kapatarak maddi açıdan biraz da olsa rahatlamak istedik. Birseysel müşteri temsilcilerinden kalan borcumuzu öğrenerek hepsini ödedik. Borcu ödeyerek müşteri temsilcisinden 'borcu yoktur' kağıdı istedik fakat bu kağıdı 47 TL daha ücret ödeyerek alabileceğimizi öğrendik. Biz de aldığımız bu cevap üzerine bankaların son günlerde gündeme gelen vatandaşlardan aldıkları haksız kazançlara dur demek istedik. Bu ücreti ödemeyeceğimizi, borcu yoktur kağıdının verilmesi gerektiğini söyledik. Banka personeli de bize bunun yasal olduğunu ve alınması gerektiğini söyleyince biz de durumu Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne ve de gerekirse Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na taşımaya karar verdik" dedi.

(İHA)

Share