logo

24 Eylül 2007

Bir tepki de Zeytindostu Derneği’nden zeytinyağını ucuza kapatmak isteyenler kim?

Tariş Zeytin ve Zeytin Yağı Kooperatifleri başkanı Cahit Çetin zeytinyağı ile ilgili açıklamalarına tepkiler çığ gibi büyüyor. Ege Zeytin ve Zeytinyağı ihracatçıları birliği başkanı Ali Nedim Güreli’den sonra Cahit Çetin’in açıklamalarına tepki göstermek için bir basın açıklaması yayınlayan Zeytin Dostu Derneği Başkanı Metin ÖLKEN başta Aydın ve tüm Ege Bölgesi’nde ki zeytin üreticilerini savundu.
Türk zeytin ve zeytinyağı sektöründe ne zaman bir sıkıntı baş gösterse, hemen malum açıklamaların arkasına sığınılarak gerçek dışı yönlendirmelerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır diyen Başkan ÖLKEN “Benzer açıklamaların bu dönemde de sık sık yapıldığı görülmekte ve dünya gerçeklerinden uzak demeçlerle hayali düşmanlar yaratılarak, sektör sözüm ona hizaya sokulmak istenmektedir.”dedi
Zeytin Dostu Derneği Başkanı Ölken yayınladığı basın açıklamasının devamında özetle Yurtdışı mihraklar, üretici düşmanı senaristler hatta vatan hainleri gibi suçlamaların yine havalarda uçuştuğu bir dönemde Tariş Zeytinyağı Birliği Başkanı Sayın Cahit Çetin’in medyaya yansıyan son sözleri sektörde ciddi sıkıntılar doğurmuş ve sektör zan altında bırakılmıştır.
Sayın Çetin’in isim vermeden genel ifadelerle, sürekli olarak ; “spekülatörler, üreticinin malını ucuza kapatmak için çirkin senaryolar ortaya koyanlar, dış mihraklar” gibi ne olduğu ve kimi kastettiği belirsiz tanımlamalarına açıklık getirerek sözünü ettiği kişi ya da kişileri açıklamasını bekliyoruz.
Sektörün en önemli kurumlarından birinin başında bulunan bir kişinin genel olarak sektörü kapsayacak şekilde açıklamalarda bulunmak yerine, iddia ettiği senaryoları yazanları açık açık belirtmesi gerekir.
Sektörün en büyük sivil toplum örgütü olmanın sorumluluğu gereği Sayın Çetin’den kamuoyu önünde sözünü ettiği kişi veya kişileri açıklamasını istiyor ve bu açıklamanın yapılmamasının sektörü geri dönüşü olmayacak şekilde yaralayacağını düşünüyoruz.
(Mücadele)

Share