logo

09 Mart 2007

BEYANNAME VERECEKLERİN DİKKATİNE!

Aydın Vergi Dairesi Başkanı Mesut Yılmaz düzenlemiş olduğu yazılı basın açıklamasında 2006 yılı gelirlerine ait yıllık gelir vergisi beyanname verme süresinin 1 Mart 2007 tarihinde başladığını belirtti.
Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamada; “2006 yılı gelirlerine ait yıllık gelir vergisi beyanname verme süresi 01 Mart 2007 tarihi itibariyle başlamıştır. 15 Mart 2007 tarihine kadar verilecek olan beyannameler için hesaplanan gelir vergisinin ilk taksidi 31 Mart 2007 akşamına kadar, ikinci taksidi ise 31 Temmuz 2007 akşamına kadar ödenebilecektir.
Öte yandan beyannamelerini zamanında veren ve 2006 yılında mesken kira geliri elde eden mükellefelrimizin yararlanabilecekleri gayrimenkul sermaye iradı istisnası 2.200 YTL’dir. Mükelleflerimiz www.gib.gov.tr adresindeki “Kira Geliri Beyanname Yardımı” hesaplama sisteminden yararlanarak ödenecek gelir vergisini hesaplayabileceklerdir. (GİB- Ana Sayfa- İnteraktif Eğitim- Kira Geliri Beyanname Yardımı)
Mükellef odaklı hizmet anlayışının gereği olarak beyanname verme süresi içinde sadece gayrimenkul kira geliri olan özürlü, hasta veya 60 yaş üstü mükelleflerimizin beyannamelerini rahatlıkla verebilmeleri için Alo 189 Maliye hattı aracılığıyla Başkanlığımızı aramaları durumunda kendilerine gerekli yardımda bulunulacaktır.
İlimiz merkezindeki hizmet binası girişinde ve ilçelerde vergi daireleri müdürlüklerinde danışma masası kurulmuş ve beyanname düzenleme konusunda yardımcı olmak üzere personel görevlendirilmiştir.Yine ilimiz merkezindeki büyük bir alışveriş merkezinde danışma masası kurulmuş ve mükelleflerimize kira gelirlerinin beyanı ile beyanname düzenleme konularında tereddüde düştükleri hususlarda hizmet verilmeye başlanmıştır.
Gelir İdaresi Başkanlığı ile TÜRMOB arasında varılan mutabakat uyarınca, 2006 yılı beyanname döneminde olduğu gibi Gayrimenkul Sermaye İradı elde eden mükellefler beyanname isteklerine bağlı olarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavir aracılığıyla elektronik beyanname yoluyla verebileceklerdir. Bu konuda herhangi bir zorunluluk getirilmemiş olup bu uygulama mükelleflerin isteklerine bağlı bulunmaktadır. Bu kapsamda elde edilen kira tutarına bakılmaksızın tek konuta ait kira gelirini beyan edecek mükelleflerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Birden fazla konuttan kira geliri elde edilmesi halinde ise Serbest Muhasebeci veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından talep edilecek ücret 10 YTL (KDV dahil) olacaktır. Elde edilen gelirin işyeri kira geliri olması veya gayri safi iradın 100.000 YTL’yi aşması halinde 30 YTL (KDV dahil) ücret talep edilecektir.
Ayrıca Başkanlığımızca, merkez ve ilçelrede gerek Belediye, gerekse Menderes Elektrik Dağıtım A.Ş. nezdinde yapılan çalışmalar neticesinde kiraya verilen gayrimenkuller tespit edilmiştir. Buna göre mesken kirası olarak 2006 yılında istisna miktarı olan 2.200 YTL üzerinde kira geliri elde eden vatandaşlarımızın istisnadan yararlanabilmeleri ve cezai müeyyidelere muhatap olmamaları açısından yıllık gelir vergisi beyannamelerini eksiksiz ve zamanında vermeleri menfaatlerine olacaktır.” dedi

(Mücadele)

Share