logo

28 Eylül 2007

Bedesten’deki yerler ADÜ’ye devredildi

Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Aydın Belediyesinin Bedesten’deki yerlerini Adnan Menderes Üniversitesine (ADÜ) devretmesinin, üniversitenin şehirle bütünleşmesi adına atılan bir adım olduğunu söyledi.
Ortekin, Aydın Belediyesi Toplantı Salonunda belediyenin Bedesten’deki yerlerinin ADÜ’ye devredilmesi dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, bu yerlerin daha önce Tapu Dairesi ve Sosyal Güvenlik Kurumuna tahsis edilmesi için görüşmelerde bulunduklarını belirtti.
Bedesten’in devri konusunda daha önce yapılan görüşmelerden sonuç alınmamasıyla ilgili ”Her işte bir hayır vardır” diyen Ortekin, şunları söyledi:
”Ben ADÜ’nün mekan ihtiyacı olduğunu bilmiyordum. Bir gün rektörümüzle sohbet ettiğimde üniversitenin mekan ihtiyacının olduğunu öğrendim. Bunun üzerine biz de bedestendeki yerlerimizi önerdik. Üniversite tarafından yapılan incelemelerin ardından mekanın eğitime uygun olduğuna kararı verildi.”
Üniversitenin modern Aydın’ın bir parçası olduğunu vurgulayan Ortekin, ”Bu gün burada 35 ofisten oluşan toplam 4 bin 500 metrekare yerin ADÜ’ye devrini yapacağız. Bu üniversitenin şehirle bütünleşmesi için atılan bir adımdır” diye konuştu.
Aydın Belediyesi olarak daha önemli yerleri Adnan Menderes Üniversitesinin hizmetine sunacaklarını bildiren Ortekin, ”Bizim üniversiteyle ortak projelerimiz olacak. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz Aydın’a bir tekno park kazandırılmasıdır” dedi.
”BELEDİYENİN DESTEĞİ ANLAMLI”
ADÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu da ADÜ’nün mekana en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde Aydın Belediyesinin desteğinin anlamlı olduğunu belirterek, öğrenci sayılarının geçen yıl 17 bin iken, bu yıl 4 bin artarak 21 bin olduğunu, bu rakamın öğretim elemanları ve diğer çalışanlarla 25 bini bulduğunu söyledi.
ADÜ’nün Aydın’ın kendisine gösterdiği her türlü desteği hak ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Boylu, şöyle konuştu:
”Hocalarımızın en büyük serzenişi üniversitemizin fiziki mekanlarının yetersizliğiydi. Belediyenin desteğiyle bu sorunun çözümü yönünde önemli bir adımın atıldığını düşünüyorum. Aydın Meslek Yüksek Okulu bünyesindeki bölümler, bedestendeki eksikliklerin giderilmesinin ardından buraya taşınacak.”
Devir teslim sözleşmelerinin imzalanmasının ardından, Belediye Başkanı Ortekin tarafından, Rektör Boylu’ya bedestenin temsili bir anahtarı verildi.

(İHA)


Share