logo

BAYDAR’DAN AFRODISIAS TEŞEKKÜRÜ

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Afrodisias’ın Unesco Dünya Miras listesine alınması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak; “Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.
2009 Yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmış olan Afrodisias, UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi kararı ile Dünya Miras Listesine girdi.
“UMARIM DİĞER TARİHİ YAPILARA DA ÖNCÜLÜK EDER”
Aydın’nın Karacasu ilçesi sınırları içinde bulunan Aphrodisias Antik Kenti Yunan-Roma dönemi mimari ve kent özelliklerini çok iyi yansıtan bir yerleşim yeri olması ile bilindiğini belirten CHP’li vekil Baydar; “Alanın Dünya Mirası listesine kaydedilmesini sağlayan Üstün Evrensel Değeri oluşturan özelliklerden en önemlisi varlık alanı içinde bulunan ocaklardan çıkartılan mermerden yerel okullarca işlenen heykeltıraşlık eserlerinin yayıldığı Akdeniz havzasında bıraktığı derin kültürel etkidir. Buharkent’ten Didim’e uzanan Aydın’ımızın her metre karesinde ayrı tarihi bir güzellik yatmaktadır. Umarım UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi’nin aldığı bu karar Aydın’ımızdaki diğer tarihi yapılarında gün yüzüne çıkmasına öncülük eder.” dedi.
“HAYIRLI OLSUN”
Baydar; “Aydın ilimizin Karacasu ilçesinde Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerinden biri olan Afrodisias, UNESO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısında UNESCO Dünya Miras Listesine girmesi bizleri sevindirmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyor,  Kenan Erim ve çok değerli dostum Şükrü Tül’ü rahmetle anıyorum. Antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık eden Türkiye’nin 17’nci, Aydın’ımızın ise ilk kültür değeri olan Afrodisias; Aydınımıza, Türkiye’ye ve Dünya’ya hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

 

Share