logo

14 Ağustos 2013

Başkan Çerçioğlu’na Tepki Gösteren Meclis Üyeleri Toplantıyı Terk Etti

Aydın Belediye Meclisi’nde bir süredir yaşanan başkan vekili ve meclisi başkanı tartışması bugün yeniden yaşandı. Bayram tatiline ayrıldıktan sonra izninin devam ettiği öğrenilen ve Belediye Meclis Toplantısı’na katılmayan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yerine yine Meclis Başkan Vekili’nin yerine Belediye Başkan Vekili Sümran Ünal başkanlık edince Ak partili üyeler uygulamayı tepki gösterip salonu terk etti. İki defa yoklamanın yapıldığı oturumda çoğunluk sağlanamadığı için oturum ertelendi.

Aydın Belediye Meclisi akşam saat 18.00’de 16 maddelik gündemi görüşmek üzere toplandı. Toplantıya katılmayan Özlem Çerçioğlu’nun yerine daha önceki bazı toplantılarda olduğu gibi Başkan Vekili Sümran Ünal, Meclis Başkanlığı Makamına oturunca yoklama öncesi AK Partili Meclis Üyeleri uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu belirterek tepki gösterdiler. AK Partili Meclis Üyeleri’nden Nebil Alparslan,03/07/2005 tarihinde kabul edilen ve 13/07/ 2005 tarih 25874 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5393 numaralı kanuna göre, Belediye Başkanının olmadığı durumlarda Meclis toplantısına seçimle belirlenen Meclis Başkan Vekilinin yöneteceğini belirterek usulde yapılan hatanın düzeltilmesini istedi. Başkanlık Divanı ile ilgili kanunun 19. Maddesini okuyan Nebil Alparslan, yoklama öncesi yaptığı konuşmada Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’ni de okuyarak Meclisi bizzat meclisin seçtiği başkan vekilinin yönetmesi gerektiğini belirterek “Bu yanlışı yapmada ısrar ederseniz, biz yanlış yapmamak adına salonu terk etmek durumunda kalacağız” dedi.

Nebil Alparslan’ın konuşmasının ardından konuşan Aydın Belediye Başkan Vekili Sümran Ünal, kendisinin Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu temsil ettiğini belirterek Meclisi de kedisinin yöneteceğini kaydetti.

Yapılan yoklamanın ardından AK Partili Meclis Üyeleri, toplantılara katılmayan ve Aydın Belediye Meclisi’nin oyları ile seçilen Meclis Başkanvekili olmasına rağmen Meclisin kararanı hiçe saydığı gerekçesi ile toplantıyı terk ettiler.

AK Partili vekiller toplantıyı terk edince, Meclis’te yeniden yoklama yapıldı. İkinci yoklamada çoğunluk sağlanamayınca oturum başka bir güne ertelendi.

Belediye Meclis toplantıları vatandaşa açık olmasına rağmen Aydın Belediyesi yetkililerinin talimatı ile belediye giriş kapısındaki güvenlikler, içeri girip toplantıyı izlemek isteyen kişilerden basın kartı soruldu. Meclis toplantısını takip eden Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yardımcılarının da oldukça gergin gözüktüğü toplantıda, Başkan Yardımcıları Başkan Vekili Sümran Ünal’ın gazetecilerin sorularını cevaplandırmasına rıza göstermedi. Gazetecilerin ilk sorusuna cevap veren Başkan Vekili Sümran Ünal, Cemallettin Küçükerol ve Şefika Çoban’ın işareti ile açıklamasına son verip salondan ayrıldı.

Meclis toplantısı sırasında MHP'li üyeler birbirleri ile bir süre görüştü. Toplantı bitiminde MHP'li üyelerin aralarında toplantı yaptıkları görüldü.

(İHA)

Share