logo

06 Eylül 2017

“BASINA YAPILAN SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ”

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener yaptığı açıklamasında, basına yapılan saldırıların kabul edilemeyeceğini söyledi.
Nazilli kurtuluş günü etkinlikleri sırasında Nazilli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir’in protokol krizi bahane edilerek darp edilmesini ve ardından olayı görüntüleyen gazetecilerin tehdit edilmesinin kabul edilebilir bir tavır ve davranış olmadığını vurgulayan Şener; “24 saat içerisinde Aydın’da basın mensuplarının maruz kaldığı tehdit ve kötü muamele, kelimelerle anlatılmayacak dereceye ulaşmıştır. Bu düşündürücü ve üzücüdür.” dedi.
“ÖZÜR DİLEMESİ YAPTIĞINI UNUTTURMAZ”
MHP Nazilli İlçe Başkanı Zafer Keskin’in, olaydan sonra gazetecilerden özür dilemesinin yaptığını unutturmayacağının altını çizen Şener; “Yaşanan olayın dünyanın her yerinde haber değeri vardır ve gazeteciler de görevlerini yapmışlardır. Gazetecilere karşı son günlerde takınılan bu pervasız tavır ve hiçbir mazereti olmayan hal ve hareketler, kamu adına üstlendikleri görevi yapmaları konusunda hiçbirimizi yıldırmayacaktır. Türkiye’nin en köklü partilerinden olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin milli ve manevi değerlerimize olan bağlılığına büyük zarar veren bu ve bunun gibi olaylar, siyaset kurumunu da yıpratmaktadır. Her ikisi de kamu adına görev yapan politikacılar ve basın mensuplarının bu tür talihsiz olaylarla anılması Türk siyaseti adına da kabul edilebilir değildir.” diye konuştu.
“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Aydın Gazeteciler Cemiyeti olarak, herkesi görevini kendi sınırları içerisinde yapması konusunda uyardıklarını belirten Şener; “Yaşanan olayın bir daha tekrarlanmaması konusunun da ısrarla takipçisi olacağımızı hatırlatırız. Öncelikle protokol krizi bahane edilerek darp edilen Nazilli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir’e ve olay sorası görevini yapan gazeteci meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” dedi.
“GAZETECİLİK, ŞEREFLİ BİR MESLEKTİR”
“Gazetecilik, hiç kimsenin tehdit ve şantajlarına boyun eğmeyecek kadar şerefli bir meslektir.” diyen Şener sözlerini şöyle sürdürdü;

“Meslektaşlarımın, neyi yazıp neyi yazmayacağı konusunda hiç kimseden de icazet almaya ihtiyaçları yoktur. Kendilerine Basın Kanunu ile tanınan anayasal hakları da çok iyi bilmektedirler. Bu tip üzücü olayların bir daha yaşanmaması konusundaki ısrarlı talebimizi tekrarlıyor, tüm meslektaşlarımıza zorlu görevlerinde başarılar diliyoruz.”
(GÜÇLÜ ÇEZİK)

Share