logo

20 Ağustos 2013

Bakanlıktan Şaplı Sevk Haberlerine Yalanlama

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Kurban Bayramı öncesinde şaplı hayvan sevki yapılacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kurban Bayramı öncesi “Türkiye’de şaplı hayvan sevkiyatının yapılacağına” dair bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereksinimi duyduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Kurban Bayramının yaklaşması sebebiyle, kimi çevreler halkın kafasını karıştırmaya ve bunun üzerinden Bakanlığımızı töhmet altında bırakmaya çalışmaktadır. ‘Hayvan sevkiyatında aşı kağıdı zorunluluğu kaldırıldı’ şeklinde yalan ve yanlış haberler, sadece provakatif düşüncelerin ürettiği ve hayvan üreticilerine zarar veren girişimlerdir. Türkiye’de yılın hiçbir döneminde şap hastalığı tespit edilmiş hayvanın sevkiyatına izin verilmemektedir. Şap hastalığı belirlenen hayvanların etrafında, 10 kilometrelik koruma ve gözetim bölgesi oluşturulmakta ve bu alanda hayvanların giriş ve çıkışına izin verilmemektedir. Hayvanlar sevk işleminden önce Resmi Veteriner Hekimler tarafından kontrol edilmektedir. Kontrol işleminde hayvanların küpeli ve veri tabanına kayıtlı olup olmadıkları ile bulaşıcı hastalıklar açısından risk teşkil edip etmediklerine bakılmaktadır. Uygun olanların sevkiyatına müsaade edilmektedir” dedi.

Kurban Bayramı öncesinde denetimlerin sıklaştırıldığını belirten Köksal, “Önümüzdeki Kurban Bayramında da şaplı hayvan satılması veya buna göz yumulması söz konusu değildir. Böyle bir duruma da asla izin verilmeyecektir. Öte yandan şap hastalığı daha ziyade ekonomik yönden önemli olan bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın hayvandan insana geçtiğine dair iddialar da tamamen gerçek dışıdır. Ülkemizin mevcut büyük ve küçükbaş hayvan varlığı dikkate alındığında kurbanlık hayvanlarla ilgili de herhangi bir sıkıntı yoktur. Bu konuyla ilgili ithalat lobisinin yanlış yönlendirmelerine de halkımızın itibar etmemesi gerekmektedir” diye konuştu.

 

(İHA)

Share