logo

17 Ağustos 2013

Bakan Bayraktar İle Görüşen Erdem’den Aydınlılara Müjde

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın’da vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine planlı alanlar tip imar yönetmeliği ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile görüştüğünü sorunun yönetmelik değişikliği ile çözüleceğini belirtti.

01 Haziran 2013 tarihinde yayımlanan 28664 sayılı Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikle ilgili olarak Aydın’da ortaya çıkan sorunlarla ilgili kendisine çok sayıda şikayet ulaştığını anımsatan AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “14. maddenin 2 numaralı bendinde yapılan değişiklikle ‘Taban Alanı Katsayısı (TAKS); taban alanının imar parseline oranıdır. İmar planınla bu oran açıkça belirlenmemiş ise taban alanı katsayısı; ayrık veya blok nizam olan yerlerde yüzde 40’ı, bitişik nizam olan yerlerde ise yüzde 50’yi geçemez. Taban alanı katsayısı, arazi eğimi nedeniyle tabi veya tesviye edilmiş zeminin üzerinde kalan tüm katlar ile zemin kat izdüşümü ile birlikte değerlendirilerek hesaplanır’ hükmü getirilmiş. Bitişik nizam olan imar nizamında ‘TAKS, yüzde 50’yi geçemez’ deniliyor. Aydın merkez, ilçeler ve beldelerimizde birçok eski yerleşim alanı bitişik nizam olmakla birlikte parsel büyüklükleri 100 ile 350 metrekare arasında yer alıyor. Dolayısıyla önceki uygulamalarda bitişik nizamda sadece arka bahçe mesafesi gerektiği kadar bırakılır iken şimdi ancak arsanın yarısı kadar inşaat yapılabilmesi zorunlu hale getirilmiş. Birçok imar adasında binalar yapılmış” dedi.

Bina yapılmayan ya da eski binaların olduğu yerlerde yeni yönetmeliğe göre mağduriyetin oluştuğu yönünde kendisine şikayetlerin ulaştığını anımsatan Erdem, “Aydın ilimizde parsellerimizin küçük olmasından dolayı ve genelde yanındaki binalarında yapılmış olmasından dolayı arsaların birleşme şansıda bulunmuyor. Bize ulaşan vatandaşlarımız yeni yönetmeliğin yeni imara açılan yerlerde rahatça uygulanabileceğini ancak ilimizde olduğu gibi eski yerleşim alanlarında parsellerin küçük olmasından dolayı uygulanmasında bazı zorluklar bulunduğunu ilettiler. Bende bu konuyu Çevre ve şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’a bizzat ilettim. Sayın Bakan, anlattıklarımızı dikkatle dinledi ve konudan haberdar olduklarını söyledi. Sayın Bayraktar; bize sorunun 2014 yılı Haziran ayına kadar düzeleceğini ifade etti” şeklinde konuştu.

 

(İHA)

Share