logo

20 Nisan 2017

AYDINLILARA ÜCRETSİZ “AKCİĞER FONSİYON TESTİ”

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından, vatandaşlara ücretsiz akciğer fonskiyon testi yapıldı.
Kent Meydanı’nda açılan stantta, vatandaşlar kurulan standlarda  ücretsiz akciğer fonksiyon testi yaptırdılar.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatı üzerine harekete geçen Aydın Büyükşehir Belediyesi Hizmet Ağı (AYBA), talimat üzerine başta Efeler ilçesi olmak üzere, Aydın’ın 17 ilçesinde “Akciğer Fonksiyon Testi” için standlar kurdu.
Kurulan standlarla ulaşılmak istenen hedef ise 100 bin vatandaşa akciğer fonksiyon testi yapmak.
Konu ile ilgili olarak bilgi veren Aydın Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Dr. İsmail Çevik, kampanyanın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun isteği üzerine başlatıldığını ifade etti ve; “Bir saha çalışması bu. Tarama ile akciğer fonksiyon testini ölçüyoruz. İşlem cihaz aracılığıyla nefeste basıncı ölçmekten ibaret. Cihazdan çıkan grafik hemşirelerimiz tarafından bir ön değerlendirmeye tabi tutuluyor ve sonuçlar bir zarfın içerisinde kişiye takdim ediliyor. Burada kullandığımız cihazın aynısı birebir devlet hastanesinde de kullanılıyor.” dedi.
Çevik, amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu vurguladı ve; “Akciğer fonksiyonunun ve sağlıklı, dolu dolu bir şekilde nefes almanın önemini ortaya koymak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Kent Meydanı’na kurulan standlarda vatandaşlar ise testi yaptırmak için kuyruklar oluşturdu.
Testi yaptıran vatandaşlar uygulamadan çok memnun kaldıklarını ifade ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ettiler.
(KUDRET CAN)

Share