logo

20 Ekim 2007

Aydınlılar kışlık kurutmalara ilgi gösteriyor!

Kışlık kurutma olarak anılan ve kış aylarına hazırlık için ipe asılarak kurutulan biber, patlıcan, fasulye, bamya, börülce, biber kurutmalıkları evlerden sonra satıcılarda da aldı.Organik olması ve Büyük kentlerde sağlıklı olduğu kabul edilen kışlık kurutmalara Aydınlı’lar da büyük ilgi gösteriyor.
Aydın Sevgi yolunda yıllardır doğal iyileştiriciler üzerine ve baharatçılık yapan Kardeşler Baharatçılık ‘da tezgahlarda yerini alan kurutmalıklara daha çok Aydınlı ev hanımları ilgi gösteriyor. Kardeşler Baharatçılığın sahibi Cemil Köse, Aydın’a özgü kurutmaların haftanın her günü rahbet gördüğünü, Kurutmalara turistlerinde ilgi gösterdiğini ifade etti.
Cemil Köse, Kışlık kurutulmuş ürünlerimize dükkanımızın önüne astık. Kurutulmuş dizilerimizdeki ürünler yaş olarak özellikle Nazilli ilçemizden geliyor ve biz kendimiz burada kurutarak diziyoruz. Deniz kenarında olan yerleşim bölgelerinde sebzeler kurutulmuş olsa daha sonrasında kışın ev havası içersinde bozulma oluyor. Biz bu ürünleri sadece Aydın’ın havasında kurutarak müşteriye sunuyoruz. Kurutulmuş ürünleri genellikle turistler ev hanımları tercih ediyor.Biz kış boyunca yaklaşık 3 bin kurutulmuş çeşitli bamya, fasulye, patlıcan, biber, börülce ve domates satıyoruz. Vatandaşlar kışın bu ürünlere rağbet ediyor.Büyük şehirlerde bu kurutulmuş ürünler naturel olarak tabir edilen sağlıklı besin maddeleri olarak satılıyor.Kış aylarında kurutulmuş besin maddesi almak hem ucuz hemde zahmetsiz.Vatandaşlarımız dizisini 3,5 ytl’den başlayan fiyatlarla bizden temin edebilirler”dedi.
(Mücadele)

Share