logo

22 Şubat 2007

AYDINLI EV HANIMLARINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ!

Aydın’da bir gurup ev hanımı kurdukları dernekle üniversiteyi kazanıp da ekonomik nedenlerden dolayı okuyamayan gençlerin umudu oldu. 7 yıl önce ekonomik durumu zayıf olduğu için kazandığı üniversiteyi okuyamayan 5 öğrenciyi okutmak amacıyla bir araya gelen Aydınlı bir gurup ev hanımı bugün üniversite öğrenimi gören ekonomik durumu zayıf 50 öğrencinin okul masraflarını düzenledikleri kermeslerle karşılıyor. Dernek ayrıca il merkezindeki birçok aileye gıda ve kıyafet yardımında bulunuyor.
Aydın’da muhtaç öğrencileri okutmak amacıyla 7 yıl önce kurulan 2000 Yılı Ev Hanımları Derneği, öğrencilere burs için gelenek haline getirdikleri kermeslerini sürdürüyor. Dernek üyesi ev hanımı yaklaşık 80 bayan evlerinde hazırladıkları kuru gıda, yaş pasta ve değişik hamur işleri ile el işlerini, düzenledikleri kermesle satışa sundular. Şubat ayı sonuna kadar Aydın Merkez Ramazan Paşa Kavşağı’nda buluna bir mağazada satışa sunulan gıda ve çeyiz malzemelerinden elde edilecek gelirle değişik üniversitelerde okuyan 50 öğrencinin okul masraflarının karşılanacağı bildirildi.
7 yıl önce bir ev oturmasında böyle bir derneği kurmaya karar verdiklerini belirten 200 Yılı Ev hanımları Derneği Başkanı Meral Özçöllü, “O gün bir arkadaşımızda toplanıp çay içerken mahallemizde üniversiteye kazanan bir öğrencinin ekonomik nedenlerden dolayı okula gidemediğini öğrendik. Bunun üzerine arkadaşlarla toplanıp bir şeyler yapmaya karar verdik. Çevremizdeki yaklaşık 25 bayan arkadaşımızla bir dernek kurup 5 öğrencinin okul masrafı karşılamak için çalışmalara başladık. İlk olarak ücret karşılığı okuduğu ya da çalıştığı için çeyizlerini yapamayan kızlara çeyiz yapmaya başladık. Daha sonra yılın belirli günlerinde gıda kermesi düzenledik. Derken ekibimiz güçlendi. Şu anda yaklaşık 80 kişilik bir ekibe ulaştık. Yılda 4-5 kez gıda ve çeyiz kermesi düzenleyip satışlardan elde ettiğimiz gelirle Aydınlı ihtiyaç sahibi ve üniversitede okuyan 50 öğrencimizin okul masraflarını karşılıyoruz. Bunun yanında zor durumdaki ailelere de gıda ve kıyafet yardımında bulunuyoruz” dedi.
Çeyiz ve el işi konusunda uzmanlaştıklarını belirten dernek başkanı Özçöllü, “7 yıldır yüzlerce bayanın yatak örtüsünden mutfak takımına kadar tüm çeyizlerini bizler hazırlıyoruz. Çeyiz hazırlamaya vakti olmayan bayanlara acil çeyiz de hazırlıyoruz. Bu durumdaki arkadaşlarımız bize gelerek hem çeyizlerini en kısa sürede en güzel şekilde hazırlatabilir, hem de zor durumdaki öğrencilere katkı sağlamış olabilir” sözleriyle çalışan bayanların da bu şekilde öğrencilere faydalı olabileceğini açıkladı.
(İHA)

Share