logo

08 Eylül 2007

Aydınlı efelerden 85. yıl kutlamalarına tepki

Türkiye Kuva-yi Milliye Mücahitler Dernegi Aydın Şubesi üyeleri 7 Eylül Aydının düşman işgalinden kurtuluşu tö renlerinde silahlarının namlularına siyah kurdele bağlayarak çıktılar.
Törenler sonrası Ad nan Menderes Bulvarında bulunan Şehitlik Anıtında bir açıklama yapan der nek üyeleri, törenlerde si lah atılmasının yasaklanması protesto ettiklerini belirttiler.
Dernek başkanı Mustafa Yormaz yaptığı açıklamada, “Bu yasak devam ederse bundan sonra törenlere katılmama kararı aldık” dedi ve özetle şunları söyledi;
Kurtuluş törenleri işgalci güçlerin ülkemizden güzel şehrimizden, beldemizden ve köylerimizden sökülerek denize döküldüğü o karanlık gönderden Türk Milletinin kurtuluşunun önemli bir simgesidir.
İstiklal Savaşı; gözyaşlarını kanlarını ve irfanını bu kutsal topraklar için feda eden atalarımızın gayretleri ile yürütülmüştür. Onların gür sesi, zafer naraları her yıl kurtuluş günlerinde halkın yüreğinde çınlamaktadır.
Aydın´ın kurtuluşu ilk günden bu güne kadar Türk Askerlerinin, Polisinin,Milis Güçlerinin Efelerimizin Zeybeklerimizin Kızanların Silah Atışları ile kutlamıştır. Aydın Efeleri her yıl Kuva-yi Milliye ruhu ile zafer gününü kuru sıkı fişek patlatarak halkın bu hissiyatına tercüman olmaktadır. Efesiz Davulsuz Zurnasız ve Fişeksiz bir kurtuluş şenliği yapılamaz. 85 yıldır Aydın´ımızda ve Kurtuluş Bayramının kutlandığı her şehirde her ilçede, her Belde de, her Köyde bu geleneksel tören bu şekilde yapılmıştır. ve bundan sonrada bu şekilde yapılmalıdır.
Kurtuluş şenliklerinin yapılmaması için sarf edilen gayretleri Milli Mücadele Ruhunun sindirilmesi için gösterilen çabaları ve buna önderlik eden bu zihniyetleri şiddetle kınıyoruz
İstiklal Mücadelesi, Kurtuluş Zaferi bu yüce ruhla, Bu Milli Mücadele Ruhu ile kazanılmıştır.
Atalarımızdan bize miras kalan bu ruhu, bu mücadele azmini ebediyen, aynı kararlılık ile koruyacağımıza AND İÇERİZ.
7 Eylül Kurtuluş Heyecanımızı, geleneksel törenleri mizi, uygun olarak kutlamaya devam edilmelidir. Ay dın´lıların bu Kurtuluş Bayramında Aziz ve Kahraman Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize Al lah´tan uzun ömürler diliyor ve halkımızın bir daha esa ret acısını tatmaması dileği ile Kurtuluş ve Zafer Bayra mını en içten dileklerimizle kutluyoruz.
(Mücadele)

Share