logo

24 Haziran 2013

Aydın’da Yaz Dönemi Kur’an Kursları Başladı

Aydın’da geçen hafta karnelerini alıp bir hafta dinlenen çocuklar için yaz Kur’an Kursları başladı. Sabah saatlerinde mahallelerinde bulunana camilere gelen çocuklarla birlikte Aydın’da camiler şenlendi.

Aydın Müftülüğü tarafından il genelindeki tüm camilerde her yıl düzenlenen “Yaz Dönemi Kur’an Kursları” bugün itibariyle başladı. 9 hafta sürecek olan kurslar kapsamında aylık kurs programına katılmak için başvuru yapan öğrencilere Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler öğretilecek. Yaz tatillerinde Kur’an öğretimi ve din eğitimi alanındaki önemli bir boşluğu dolduran Yaz Dönemi Kur’an Kursları’nda yaş sınırlaması bulunmuyor. Geçen yıl kaldırılan yaş sınırlamasıyla 5 yaşından 15 yaşına kadar olan öğrencilerin müracaat ettiği kurslara kız öğrenciler daha çok rağbet ediyor. Yaz Dönemi Kur’an Kursları’nın amaçları arasında; çocukların iyi arkadaşlıklar edinme, sigara ve uyuşturucu kullanımı gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak tutma, iyi bir arkadaşlık gibi planlar yer alıyor. Cami ve Kur’an Kurslarında yaz aylarında değişik okul ve aile çevresinden gelen çocuklar, cami ortamında Kuran ve dini bilgiler öğrenme amacı etrafında birbirleriyle kaynaştırılıp, gençliğin erken döneminde birlik ve beraberlik örnekleri sergilemeleri için büyük önem taşıyor.

“SOSYAL AKTİVİTELER VE YARIŞMALAR KURSLARI CAZİP HALE GETİRECEK.”

Geçtiğimiz yıllarda yaz kurslarına katılan öğrencilerin konuları tekrar etmek zorunda kalmaması için geçen yıllarda başlatılan kurs sisteminin devam ettirileceği belirtildi. Yaz kurslarının üç ayrı kur sistemi üzerinde devam edecek olup; Kur’an-ı Kerim okumayı hiç bilmeyen, az bilen ve iyi bilenlere seviyelerini geliştirmek için ayrı ayrı eğitimler verilecek. Böylece tekrarlamaların önü kesilerek, kursların daha faydalı olması planlanıyor. Bugün başlayan kurslar 23 Ağustos’ta sona erecek. Günde 3’er saat olarak verilecek eğitimlerin ilk 2 saati Kur’an-ı Kerim öğrenme geriye kalanı ise dini bilgilere ayrılacak. Yaz kurslarında sosyal aktivite ve yarışmalar ile kursların daha cazip hale getirilmeye çalışılacağı belirtildi.

 

(İHA)

Share