logo

13 Temmuz 2013

Aydın’da Su Ürünleri Denetimleri Artarak Devam Ediyor

Aydın’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen su ürünleri denetimlerinde 5 satış noktasında 4 bin 955 TL ceza kesildi. Denetimlerde 91 kilogram yasaklı su ürününe el konuldu.

Aydın genelinde artarak devam eden su ürünleri denetimleri hakkında bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Ülkemizde deniz ve iç su kaynaklarından elde edilecek su ürünlerine ilişkin istihsal faaliyetlerini düzenleyen 3/1 Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile 3/2 Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ ile getirilen yasak ve düzenlemelerin kontrol ve denetim çalışmalarına 5-6 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılan denetimlerle devam edilmiştir. Jandarma ve Emniyet personelinin de bulunduğu denetimlerde, Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce görevlendirilmiş su ürünleri kontrol görevlileri ile İlimiz İl/İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerinden oluşan ekipler görev almıştır. Denetimler, yol kontrolleri ile depo ve işletme kontrolleri olarak yürütülmüştür” dedi.

Yol kontrollerinin Buharkent ilçesi Denizli-Aydın Karayolu ile Söke ilçesi Milas-İzmir Karayolu üzerinde su ürünleri taşıyan nakil vasıtalarında gerçekleştirildiğini açıklayan Köksal, “Soğuk hava depoları, otel, restoran ve perakende satış noktalarındaki denetimler ise; Merkez, Umurlu, İncirliova, Kuşadası, Söke ve Didim’de yürütülmüştür. Su ürünleri kontrol ekiplerince yapılan denetimler sonucunda, tebliğe aykırılığı tespit edilmiş 5 adet su ürünleri satış noktası veya restorana 4 bin 955 TL idari para cezası uygulandı. Kanun gereğince 91 kilo 250 gram yasaklı su ürününe el konuldu. Yasak avcılık faaliyetlerinde caydırıcılığın sağlanması için su ürünleri kontrol ve denetim hizmetlerinin yanı sıra, su ürünleri avcılığına getirilen yasak ve düzenlemelere ilişkin bilgilendirme çalışmalarına da Müdürlüğümüz nezdinde artırılarak devam edilecektir” diye konuştu.

(İHA)

Share