logo

04 Haziran 2013

Aydın’da Nazım Hikmet Törenle Anıldı

Türk ve Dünya edebiyatının önemli isimlerinden Nazım Hikmet Ran, Aydın Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anıldı. Anma gecesinde İlhan Şeşen, Metin Uca, Ayşen, Kürşat Başar ve Soner Olgun sahne aldı.

Aytepe Anfi Tiyatro’da gerçekleşen geceye Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, başkan yardımcıları Cemalettin Küçükerol, Sümran Ünal, CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz, merkez ilçe Başkanı Barış Altıntaş, Kocarlı Belediye Başkanı Cengiz Şen, CHP Belediye Meclis Üyesi Semih Özmeriç, Aydınspor 1923 Kulüp Başkanı Süha Bayırlı, belediye meclis üyeleri ve anfi tiyatroyu hınca hınç dolduran vatandaşlar katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Özlem Çerçioğlu, “Nazım Hikmet, bizden önceki nesilleri, bizleri ve bugün de gençleri etkileyen bir büyük çınar. Onun anlamlandırdığı evren; doğanın, sevginin, güncelin ve tarihselin, değişimin gücünün, direnmenin kaynaştığı bir duygu coğrafyasıdır. O, koca yüreğine yeri geldiğinde bir çocuğun sevecenliğini, yumuşaklığını, yeri geldiğinde bir ordunun savaşçı ruhunu yerleştirmeyi bildi. Ne yazık ki, büyük ustaya dönemin siyasi kaygılarından dolayı vatanına hasret bir yaşam reva görüldü” dedi

Anma gecesinde İlhan Şeşen, Metin Uca, Ayşen, Kürşat Başar ve Soner Olgun sahne aldı. Sanatcılar, Nazım Hikmet’in şiirleri eşliğinde söylediği türkülerle katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. Özlem Çerçioğlu’nunda şarkılarını eşlik ettiği İlhan Şeşen’in şarkılarını anfiyi dolduran binlerce kişi hep bir ağızdan söylediler.

Gecenin sonunda Özlem Çerçioğlu sanatçılara teşekker edip çiçek takdim etti.

(İHA)

Share