logo

13 Ağustos 2007

Aydın’da motosikletlere sıkı denetim

Ülke genelinde ve özellikle sahil bölgelerinde artan motosiklet kazaları üzerine Aydın’da polis ekipleri motosikletleri sıkı takibe aldı. Sabahın erken saatlerinde il merkezinde değişik noktalarda tertibat alan polisler tüm motosikletleri kontrol edip, kuralları uymayanlar ve eksik evrakla trafiğe çıkanları cezalandırdı.
Aydın Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Yavuz Aydın, trafik yoğunluğunun önlenmesi bakımından motosiklet kullanımın daha uygun olduğunu, ancak usulüne uygun kullanılmaması halinde motosikletlerin çok tehlikeli olduğunu belirterek kasksız kimsenin motosiklete binmemesini istedi. Yapılan denetimlerce çevreye rahatsızlık verecek derecede egzozu açık olan motosikletlere de işlem yapıldı.
Yapılan denetimler sırasında tescilsiz ve plakasız motosiklet kullandıranlara, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereği 108 YTL idari para cezası tatbik edilerek eksiklikler giderilinceye kadar trafikten men edildi. Sürücü belgesiz motosiklet kullananlar ise aynı kanunun 36. maddesi gereği hakkında suç tutanağı düzenlenip, Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilirken aracın kayıtlı olduğu kişiye de 222 YTL idari para cezası uygulandı.

(İHA)

Share