logo

29 Kasım 2007

Aydın’da motosiklet sürücülerine sıkı denetim

Türkiye’de araç yoğunluğunun en fazla olduğu illerin başında gelen Aydın’da trafik sorunu yaşanmaya başladı. Özellikle egzozu açık motosikletler şehirde ciddi gürültü kirliliğine neden olurken, polis il merkezinde denetimlerini sıklaştırdı.
Yapılan denetimlerde plakası bulunmayan motosikletler ile kask takmayan, sürücü belgesi ve ruhsatı olmayan sürücülere cezai işlem uygulandı. Sabahın erken saatlerinde il merkezinde değişik noktalarda tertibat alan polisler tüm motosikletleri kontrol edip, kuralları uymayanlar ve eksik evrakla trafiğe çıkanları cezalandırdı. Aydın Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Yavuz Aydın, trafik yoğunluğunun önlenmesi bakımından motosiklet kullanımın daha uygun olduğunu, ancak tüm sürücülerin hem kendi hem de diğer vatandaşların güvenliği için kurallara uymasını istedi.
Yapılan denetimler sırasında tescilsiz ve plakasız motosiklet kullandıranlara, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereği idari para cezası tatbik edilerek eksiklikler giderilinceye kadar trafikten men edildi. Sürücü belgesiz motosiklet kullananlar ise aynı kanunun 36. maddesi gereği hakkında suç tutanağı düzenlenip, Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilirken aracın kayıtlı olduğu kişiye de idari para cezası uygulandı.
Aydın Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi tarafından denetimlerin aralıksız olarak devam edeceği bildirildi.
(İHA)

Share