logo

22 Kasım 2007

Aydın’da askerler asırlık geleneklerle uğurlandı

Aydın’da 1987/4 tertip askerler düzenlenen törenle birliklerine uğurlandı. Geleneklerine bağlılığı ile bilinen ve 2 bin 200 kişinin ikamet ettiği Köşk İlçesi’ne bağlı Ilıdağ Köyü’nde asker adayları helallik isteyip, şehit askerlerimiz için intikam yemini ederek yola çıktılar.
Aydın’da üç asırdan beri süren asker uğurlama geleneği bugün de gerçekleştirildi. 1987/4 tertip olarak askere giden gençler asırlardır devam eden geleneklerde olduğu gibi sabah köy camiinde toplanıp yolculuk namazı kıldıktan sonra toplu halde tekbirler eşliğinde şehitlerin kanını yerde koymayacaklarını belirterek intikam yemini ettiler.
Daha sonra köy meydanında 7’den 77’ye herkesin hazır bulunduğu uğurlama töreninde askerlerin sağ salim vatani görevlerini yapıp dönmeleri için dualar edildi. Yapılan duaların ardından asker adayları tören alanında hazır bulunan bütün köy halkıyla helalleşti. Asker uğurlama ve benzeri günlerde işe gitmenin ayıp sayıldığı köyde, köylüler bütçelerine göre asker adaylarına para yardımında bulundu
Köy çıkışına kadar hava fişeklerle uğurlanan askerler, araçlara binmeden önce hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Duygusal anların da yaşandığı uğurlama törenlerinin ardından Ilıdağ Köyü’nden Asker Ocağı’na giden gençler yaklaşık 100 araçlık konvoyla Köşk ilçesine kadar getirilerek buradan yolcu edildi.

(İHA)

Share