logo

22 Ağustos 2013

Aydın’da 24 Gıda Firmasına 103 Bin Tl Ceza Kesildi

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen 2013 yılı Temmuz ayı gıda güvenliği çalışmaları kapsamında 24 gıda firmasına 103 bin 435 TL ceza kesildiği belirtildi.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Temmuz ayı içerisinde de, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. Aydın genelinde toplam bin 387 adet gıda üretim yeri ile 9 bin 910 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunuyor.

Aydın’da Temmuz ayında gıda üretim yerlerine toplam 223 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 827 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Kalıntı İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, şikayet ve zehirlenmeye istinaden gıda üretim yerlerinden toplam 28 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinden ise toplam 32 adet numune alındı.

Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numunelerde mevzuata uygun olmayan 7 adet işletmeye toplam 67 bin 604 TL idari para cezası kesildi. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucunda ise mevzuata uygun olmayan 14 adet işyerine de toplam 25 bin 592 TL idari para cezası uygulandı.

Alo Gıda 174 hattına, Temmuz ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 33 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 10 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 20 adet olmak üzere toplam 63 adet şikayet geldi. Şikayetlere istinaden mevzuata uygun olmayan 1 adet üretim yerine 6 bin 400 TL, 1 adet satış yerine bin 279 TL ve 1 adet toplu tüketim yerine ise 2 bin 560 TL idari para cezası kesildi.

Temmuz ayı gıda gevenliği çalışmalarıyla ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetleri, Gıda Kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 114 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.

 

(İHA)

Share