logo

22 Haziran 2013

Aydın’da 2 Firmaya 18 Bin Tl Ceza Kesildi

Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen denetim faaliyetleri kapsamında 2 firmaya 18 bin 300 TL para cezası uygulandığı belirtildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nce geçen ay yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) Çalışmaları’nda 4703 sayılı kanun kapsamında Aydın genelinde "Zincirli Testereler"in denetimi kapsamında 4 iş yerinde 4 ürün, "LPG Montajı Yapan İşyerleri"nin denetimi kapsamında 1 iş yerinde 2 ürün, olmak üzere toplam 5 iş yerinde 6 ürün ile "Otomotiv" sektöründe ise 5 iş yerinin denetimi ilgili direktifler kapsamında yapıldı. Ölçüler ve Ayar Servisince 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamında geçen ay içerisinde toplam 865 adet ölçü ve tartı aletinin ilk ve periyodik muayenesi yapılmış olup muayenesi yapılan ölçü aletlerinin tamamı uygun bulunarak damgalandı. Şikayetli muayenesi yapılan 33 adet su sayacından 18 adet su sayacının doğru çalıştığı, 15 adedinin ise arızalı çalıştığı tespit edildi. Mayıs ayı içerisinde 1 iş yerinde 12 adet ölçü ve tartı aletinin ani denetimi yapıldı. 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında kamu alımları için 5 adet ulusal marker ölçüm kontrolü yapılarak, yapılan ölçüm sonuçlarının tamamı geçerli çıktı.

Mayıs ayı içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Sanayi Sicil Şubesi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 5 adedi belge değişikliği olmak üzere toplam 12 firmaya “Sanayi Sicil Belgesi” düzenlendi. 29 firmanın sanayi sicil belgesinin “vizesi” yapılırken, 6 iş yerinin ise sanayi sicil belgesi iptal edildi.

Mayıs ayı içerisinde 3516 Sayılı Ölçü ve Ayarlar Kanunu kapsamında yapılan denetimler sonucu 1 iş yeri hakkında 17 bin 568 TL, 1705 Sayılı Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanun kapsamında 1 firmaya 732 TL idari para cezası olmak üzere toplam 2 iş yerine 18 bin 300 TL idari para cezası uygulandı.

(İHA)

Share