logo

11 Haziran 2013

Aydın’da 195 Çocuk Devlet Korumasında

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Gönül Durulan, Aydın’da 195 çocuğun devlet koruması altında bakılıp büyütüldüğünü her türlü maddi ihtiyaçları karşılansa da bir şekilde ailesinden uzak yaşamak zorunda kalan çocukların en fazla ihtiyaç duydukları şeyin ‘manevi sıcaklık’ olduğunu söyledi.

Çocukların Aile Sıcaklığı’nı yaşayabilmeleri için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ve Aydın’da Vali Kerem Al’ın eşi Beyhan Al’ın destekleri ile devam eden ‘Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile’ projesi çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Gönül Durulan, geçen yıl 4 olan koruyucu aile sayısının bu yıl 59’a yükseldiğini belirtti.

Bakanlık olarak çocuğun sağlıklı gelişmesi için sosyo-ekonomik destek ve önleyici tedbirlerle öncelikle ailesi yanında desteklenmesini sağladıklarını kaydeden Durulan, “Çocuğun en doğal ve sağlıklı yetiştiği ortam ailesidir. Ancak bazı durumlarda bu mümkün olmayabilmekte ve çocuklar koruma altına alınarak Müdürlüğümüze bağlı Çocuk Evi, Çocuk Yuvası ve Yetiştirme Yurtlarında bakımı sağlanmaktadır. Aydın ilimizde 28 çocuğumuz çocuk yuvasında, 51 gencimiz erkek yetiştirme, 22 genç kızımız da kız yetiştirme yurdunda, 94 çocuğumuz ise il merkezi ve Nazilli ilçemizde bulunan çocuk evlerinde bakılmaktadır. Çocuklarımızın evleri var, komşuları var, bakıcı anneleri var. Çocuklarımızın karınlarını doyuruyoruz, giysilerini alıyoruz, sıcak bir ortamda barınmalarını da sağlıyoruz ama bu çocuklarımız sıcak bir aile ortamını özlemektedir. Yapılan araştırmalara göre çocukların yüzde 75’i rol model olarak anne-babalarını görmektedir. İşte tam bu noktada koruyucu aile kavramı ortaya çıkmaktadır” dedi.

“AİLE SICAKLIĞINI AİLEDEN BAŞKASI VEREMİYOR”

Açıklamasında “Çocuklarımızı altın kafese de koysak o yuva sıcaklığını veremiyoruz. Onların yuva sıcaklığını hissedeceği aileleri bulmak, onları bir araya getirmek en büyük görevimizdir” ifadelerine yer veren Gönül Durulan, “Bir yıl önce ilimizde 4 koruyucu aile varken şu anda 16 koruyucu aile yanında 16 çocuğumuz bakılmaktadır. Şu anda 43 koruyucu ailenin başvurusunu aldık ve işlemleri devam ediyor. İşlemler tamamlanınca 59 koruyucu ailemiz olacak. Bir yıl önce ilimiz koruyucu aile sayısı açısından Türkiye genlinde 50. sırada iken bugün Türkiye’de 31. Sırada yer almaktadır” dedi.

 

(İHA)

Share