logo

30 Ağustos 2007

Aydın Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu toplantısı kuraklığı görüştü

Aydın Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu, son yıllarda yaşanan kuraklığın etkilerinden en az zararla kurutmak için çözüm arayışlarının devam ettiğini belirtti. Sarıpğlu, “Kışın yağan yağmur sularının çay ve derelerden akıp gitmesini önlemek için uygun yerlere gölet ve bentler oluşturulmalıdır.” dedi.
Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu olağan toplantısı yapıldı. Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı başkanlığında Aydın Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya il genelindeki ziraat odası başkanları ve meclis üyeleri katıldı. Toplantının tamamlanmasından sonra bir açıklama yapan Genel Sekreter Sarıoğlu, toplantıda alınan kararları kamuoyuna duyurdu.
Toplantıda son yıllarda yaşanan kuraklığın etkilerinden en az zararla kurutmak için çözüm arayışlarının ele alındığını açıklayan Sarıoğlu, kışın yağan yağmur sularının çay ve derelerden akıp gitmesini önlemek için uygun yerlere gölet ve bentler oluşturularak yeraltı su kaynaklarının beslenmesi konusunun gündeme geldiğini söyledi. Sarıoğlu, bu yönde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve DSİ Bölge Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunmaya hazırlandıklarını ifade etti.
Kuraklığa karşı alınacak tedbirler ve çözüm arayışları kapsamında yapılacak tüm çalışmalarda kurum, kuruluş ve bilim adamlarından faydalanmak ve iş birliği sağlamak için oda olarak altı kişilik bir komisyon oluşturulduğunu belirten Sarıoğlu, “Kıt kaynaklarımızdan olan suyun ekonomik kullanımı bakımından damlama ve yağmurlama sulama sistemlerine geçilmesi zorunluluğu gündeme gelmiştir. Ancak damlama ve yağmurlama sulama sistemlerinin uygulanabilmesi için ovalarımızın her tarafına elektrik enerjisi hizmetlerinin götürülmesi gerekmektedir. Gerekli alt yapı olmadan sistemin uygulanma şansı yoktur. Teknik sulama sistemlerinin uygulanabilmesi, suyun ekonomik kullanımı ve kuraklığın etkilerinin azaltılması için bakanlıklar ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği nezdinde girişimlerde bulunacağız. Tarım Sigortaları Kanunu gereği; bitkisel ürünlerde uygulanan ve teminat kapsamına alınan dolu, yangın, heyelan, fırtına ve hortum gibi risklerin arasında ‘kuraklık’ riskinin de alınmasını talep edeceğiz. Tabi Afetlerle ilgili kanunda yer alan hak kazanma ile ilgili ‘tüm mal varlıklarının’ yerine ‘ürün bazındaki zararın dikkate alınması’ şeklinde değiştirilmesi için girişimlerde bulunacağız” dedi.
Kuraklığın Aydın’da yetişen tüm ürünlerde etkisini gösterdiğini dile getiren Sarıoğlu, ürünler arasında kıyaslama yapmanın mümkün olmadığını ve tarımsal üretimin her kesiminin zincirleme olarak bu durumdan etkilendiğine değindi. Bu nedenle çiftçilerin bankalara, TARİŞ ve Tarım Kredi Kooperatifleri, Bağ-Kur ve SSK’ya olan borçlarının ertelenmesi ve yeniden yapılandırılması gerektiğinin altını çizen Sarıoğlu, bu konuda başbakanlık ve bakanlıklara başvuruda bulunma kararı aldıklarını söyledi.

(İHA)

Share