logo

04 Haziran 2013

Aydın TEMA Köyleri Temizliyor

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilciliği, hazırladığı “Köylerimiz Yüreklerimiz Gibi Tertemiz Olsun” projesi kapsamında köylerdeki çalışmalarını sürdürüyor.

Söke Kaymakamlığı’nın birincisini Demirçay köyünde uyguladığı Söke Belediye Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Söke Lisesi, TEMA Vakfı Aydın İl Temsilciliği ile TEMA Vakfı Söke Gönüllü Sorumlusu Ömrüye Demirkol ve gönüllülerin destek verdiği “Köylerimiz, Yüreklerimiz Gibi Tertemiz Olsun” projesi Söke’ye bağlı Avcılar ve Kaygılı köylerinde devam etti.

Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer’in de katıldığı ve köylülerin de büyük ilgi gösterdiği proje kapsamında TEMA Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Toprak, Toprak Erozyonu, Toprak-Orman ve Suyun Canlı Hayatındaki Önemi” konulu sunumunu yaptı. Söke Belediyesi kimya ve çevre mühendisleri de atık yağlar başta olmak üzere çevre kirleticileri hakkındaki köylü vatandaşlara bilgi verdi.

Proje kapsamında daha sonra Söke Lisesi ve köyün öğrencileri, TEMA Vakfı Gönüllüleri köy içinde çevre temizliği yaptı. Toplanan çöpler Söke Belediyesi çöp aracına yüklendi. Köylüler, köyün aşağı mahallesi için bulaşık sularını taşıyacak boru talebinde bulundu.

Proje kapsamında Söke’de gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgi veren TEMA İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Aydın-SökeBağarası yolunu takip ederek, zeytin ve fıstık çamı ağaçlarının içinden geçerek Avcılar köyüne vardık. 500 yıllık geçmişi olan Avcılar köyünde bizi köylülerimiz ve Köy Muhtarı Şevket Kırlıdurmuş karşıladı. Çevre temizliği, toprak, su ve orman varlıklarımızın önemiz üzerinde durduk. Söke Belediye Başkan Yardımcısı, personeli, halkımız ve öğrencilerimizle birlikte çevre temizliği yaptık. Saksılara çiçekler diktik. Annelerimizin hazırladığı yemeklerimizi yedik. Kaybolmamış Türk misafirperverliğini yaşadık. Muhtarımız ve köy halkıyla vedalaşarak Kaygılı köyüne hareket ettik. Bizi, Köy Muhtarı Hüseyin Akceylan ve köylülerimiz karşıladı. Köy, belde, il, devlet ve otoyollarımızın kenarlarının ağaçlandırılmasının çevre kirliliğini önlemedeki önemi üzerinde durduk. Daha sonra projenin ilk uygulandığı Demirçay köyüne giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledik” dedi.

 

(İHA)

Share