logo

26 Ekim 2007

Aydın son yılların en yağışlı Ekim ayını yaşıyor

Küresel ısınmayla birlikte son yarım asrın en kurak yaz sezonu yaşanan Aydın’da son üç gündür devam eden yağışlar üreticilerin yüzünü güldürdü. Geçen dört ayda hiç yağışın olmadığı ilde zaman zaman yağmur duasına çıkan ürecililer rahat bir nefes alırken, Aydın Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri yağışların yarın öğle saatlerine kadar devam edeceğini duyurdu.
Kurak geçen yaz döneminin ardından son yılların en yağışlı ekim ayının yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Aydın Meteoroloji Müdürü Mustafa Yılmaz, il geneli uzun yıllar ekim ayı yağış ortalamasının metrekareye 42,2 kilogram olduğunu söyledi. 1-23 Ekim 2007 tarihleri arasında Aydın’da metrekareye 87 kilogram yağış düştüğünü belirten Yılmaz, il genelinde üç gündür devam eden yağışların yarın öğle saatlerine kadar devam edeceğini kaydetti. Son yağışlarda Aydın’da en fazla yağış alan bölgenin 68 kilogramlık yağış miktarı ile Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı beldesinin olduğunu belirten Yılmaz, “İlimizde etkili olan yağışlar sonucunda metrekareye merkezde 60,4 kilogram, Söke’de 57 kilogram, Kuşadası’nda 47,8 kilogram, Kuyucak’ta 14,4 kilogram, Nazilli’de 11,6 kilogram ve en az olarak da Sultanhisar ilçesinde 9,5 kilogram yağış düştü” dedi.
Uzun yıllar ortalamasına göre il geneline yıl içerisinde düşen yağış miktarının her geçen gün azalmakta olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Uzun yıllar ortalamasına göre il merkezine bir yılda metrekareye 635 kilogram yağış düşerken, 2007 yılında bugüne kadar sadece 242,3 kilogram yağış oldu. Yağış miktarı Nazilli’de 595 kilogramdan 179,4 kilograma, Sultanhisar’da 633,9 kilogramdan 270,5 kilograma, Kuşadası’nda 600 kilogramdan 196 kilograma ve Didim’de de 612 kilogramdan 196,5 kilograma geriledi” şeklinde konuştu.
Türkiye’de yaşanan kuraklıktan en çok etkilenen illerinin başında Aydın’ın geldiğinin altını çizen Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk de, devam eden yağışların tarımsal üreticilerin yüzünü güldürdüğünü ifade etti. Aylardır su bekleyen ürünlerin ihtiyacı olan suyun son yağışlarla karşılandığını dikkat çeken Öztürk, yağışlar sonrası kuruma noktasına gelen baraj, göl ve nehirlerdeki su seviyelerinin de yükselmeye başladığını kaydetti.

(İHA)

Share