logo

20 Haziran 2013

Aydın Soğuk Hava Tesisi İçin Gün Sayıyor

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, soğuk hava tesisi temenilinin Ağustos ayında atılacağını belirterek, “Aydın, Türkiye’nin yaş sebze meyve üssü haline gelecek” dedi.

Aydın’da 7 kurumun işbirliğinde yapılacak olan Soğuk Hava Tesisi temelinin 2013 Ağustos ayı içerisinde atılmasının planlandığı belirtildi. Aydın ekonomisi için büyük önem verilen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) güdümlü proje desteğiyle yapılacak tesis için Aydın Valiliği, Ticaret Borsası, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ziraat Odası ile Söke Ticaret Borsası, Nazilli Ticaret Odası ve Aydın Termal Turizm ve Jeotermal Sistemleri AŞ (AYTER) arasında geçtiğimiz aylarda işbirliği protokolü imzalanmıştı.

ASTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan tesisin OSB’deki istimlak sorunu nedeniyle İl Özel İdaresi’ne ait Umurlu Beldesi’ne bağlı Serçeköy’de yapılması kararlaştırıldı. GEKA’dan alınan 80 bin TL ile fizibilite raporu tamamlanan tesis için aynı kurum tarafından 3 milyon TL bütçe ayrıldı.

Aydın Soğuk Hava Tesisi için Kalkınma Bakanlığı’nın önümüzdeki ay ihaleye çıkacağını duyuran Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, tesisin temelinin Ağustos ayında atılacağını söyledi. Yer problemi nedeniyle sürecin uzadığının altını çizen Bosnalı, “Kentimizde soğuk hava deposuna ciddi anlamda ihtiyaç var. GEKA’nın sağladığı 3 milyon TL ve bunun yanı sıra Aydın’daki kuruluşların vereceği 1.5 milyon TL katkıyla bu projeyi tamamlamayacağız. 10 dekar üzerine kurulması planlanan Aydın Yenilenebilir Enerjili Soğuk Hava Deposu Tesisi’nin toplam 6 bin 500 metrekare kapalı alanı olacak. 3,5 ton kapasiteli olacak tesisin 3 bin metre kareyi kapsayacak şekilde PV sistem ile soğutmasının yapılacak. Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte her türlü ürünün yetiştiği kentimizden yılın 12 ayında ürün temin edilebilen Türkiye’nin yaş sebze meyve üssü haline gelecek” diye konuştu.

 

(İHA)

Share