logo

04 Ağustos 2007

Aydın İl Genel Meclisi kuraklık nedeniyle sulama projelerine ödenek aktardı

Aydın İl Genel Meclisi, susuzluk ve yangın tehlikesine karşı su havuzu projelerine hız verdi. Aydın İl Genel Meclisi, Karacasu ilçesinde yapımına devam edilen 2 ayrı havuz projesi için 2008 yılı bütçesinden kaynak aktardı. Aydın İl Genel Meclisi, Ağustos ayı olağan toplantılarına başladı. Bu ayın ilk toplantısında meclis üyeleri, bu yıl etkili olan kuraklığın ardından önümüzdeki yıllar için yapılması düşünülen sulama suyu havuzlarının yapılmasını görüştü.
İl Özel İdare meclis salonundaki İl Genel Meclisi toplantısı, İsmail Hakkı Eser başkanlığında yapıldı. Toplam 10 maddenin görüşüldüğü toplantıda, Çine İlçesi İl Genel Meclisi üyesi Hamit Özdemir’in Çine ilçe/si Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetinden istifası ele alındı. Meclis üyeleri Özdemir’in istifası ve yerine Çine İl Genel Meclisi Üyesi Muammer Akpak’ın seçilmesine oy birliği ile karar verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ilan edilen Termal Turizm Projesi kapsamında kurulacak olan Aydın Turizm Altyapı Hizmet Birliğine, İl Özel İdaresi’nin de üye olmasını uygun gören üyeler, birlik için meclis üyesi Caferi Zeki Ata’nın asil, Selami Eroğlu’nun da yedek üye seçilmelerini kararlaştırdı. Aydın Kriz Merkezine jeneratör sistemi alınmasına ilişkin daha önce alınan kararın Valilik Makamı tarafından yeniden görüşülmesi isteği nedeniyle, bu konu Ağustos ayı toplantılarında yeniden gündeme geldi. Konunun mali yönden yeniden gözden geçirildiği belirtilen görüşlerin açıklanmasının ardından, kriz merkezine yaklaşık 38 bin YTL maliyeti olan jeneratör sistemlerinin alınmasına oybirliği ile kabul edildi.
Toplantının ana gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Vali Mustafa Malay tarafından meclise havale edilen sulama suyu havuz inşaatlarının tamamlanması konusu görüşüldü. Konu hakkında bilgilendirme yapan Meclis Başkanı İsmail Hakkı Eser, bu yıl bölgede etkili olan kuraklığın ardından İl Özel İdaresi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Eser, önümüzdeki yıllarda sulama suyu sıkıntılarının yaşanmaması için su havuzları yapımı çalışmalarına başlandığını ifade etti. Bu kapsamda Karacasu ilçesinde 2 adet su havuzu inşaat projesinin devam ettiğini hatırlatan Eser, “Bu projelerin 2007 yılı ödenekleri tamamen kullanılmıştır. Susuzluk tehlikesine ve olası yangınlarda hazır su kaynaklarının oluşturulması için su havuzlarının acil olarak tamamlanması gerekmektedir. Bunun içinde bu projelere ilave kaynak aktarmanın gündeme gelmiştir. 2 ayrı proje için özel idare bütçesinden 2008 yılı yatırım programı dahilinde 100 bin YTL bütçe ayrılmıştır. Konunun aciliyeti bakımından bu kaynağın aktarılarak 2007 yılı içerisinde kullanılması öngörülmektedir” dedi.
Konu hakkında görüşlerin açıklanmasının ardından yapılan oylamada, havuz projelerinin 2008 yılı ödeneklerinin 2007 yılında kullanılmasına oy birliğiyle karara bağlandı. Öte yandan Aydın’daki sulama sularının bitmesinin ardından bölgedeki zararın tespit edilmesi yönünde verilen sözlü bir önergeyi ele alan meclis üyeleri, bu konu hakkında DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’nden kapsamlı bir rapor istenerek, konunun ele alınmasını uygun gördü.

(İHA)

Share