logo

01 Kasım 2007

Aydın Halk Bankası, çiftçiye “Topraksız Tarım Kredisi” veriyor

Halk Bankası, topraksız kültür üretimini desteklemek amacıyla Türkiye’de ilk defa “Topraksız Tarım Kredisi”ni hizmete sunuyor.
Kontrollü sera şartlarında ve topraksız bir ortamda bitkilerin tüm besin ve su ihtiyaçlarının eriyik halinde belirlenmiş bir sistem ve donanım vasıtasıyla verilmesi olan “Topraksız Kültür” yöntemini kullanan üreticiler, Halk Bankası’nın Topraksız Tarım Kredisi ile her türlü modernizasyon, kalite yükseltici, kapasite artırıcı, işletme yenilemeye yönelik yatırımları ile işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.
Çiftçilere ve tarımla uğraşan işletmelere her alanda kredi sağladıklarını belirten yetkililer “Halkbank olarak, standartları yüksek, kaliteye önem veren ve en önemlisi rekabet yeteneği artmış bir tarım sektörünün oluşmasına destek vermeyi hedefledik. Bu kapsamda, Türkiye’de geçimini tarımla sağlayan yaklaşık 22 milyon çiftçimize destek olmak amacıyla traktörden seracılığa kadar her alanda uygun koşullarda kredi imkanı
sağlıyoruz. Kurumumuzun teknolojik üstünlüğünü, geniş şube ağını ve gücünü bugün olduğu gibi gelecekte de esnafımız, tarımsal işletme ve çiftçimiz için kullanmaya devam edeceğiz” dedi.
Günümüzde topraksız üretimin özellikle Batı Avrupa’da ve İsrail’de yaygın olarak uygulandığını belirten yetkililer sözlerine şöyle devam etti:
“Hollanda, İspanya bu konuda en başarılı örnekler olarak önümüzde. Yeni potansiyel ülke ise en uygun şartları taşıyan Türkiye’dir. ‘Topraksız Tarım Kredisi’ ile tarım yapan işletmelerin ve üreticilerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Bu konuda Aydınlı çiftçilerimize de en iyi şekilde hizmet edeceğiz”
(Mücadele)

Share