logo

29 Temmuz 2013

Aydın Çok Sayıdaki Vakıflarıyla Çevre İllere Göre Liderliğini Sürdürüyor

Aydın Vakıflar Genel Müdürlüğüne yaklaşık olarak iki ay önce atanan Selami Katran, Aydın’da yer alan vakıf arazilerinin ve eserlerinin çevre illere göre daha fazla olduğunu belirtti.

Aydın’da geçmişten günümüze hayırsever oranın daha fazla olduğunu vurgulayan Katran, Aydın'ın çevresindeki illere göre vakıflar açısından merkezi bir konumda yer aldığını ifade etti. Bölge Müdürlüğü olarak Muğla Denizli ve Aydın’la birlikte üç ilden sorumlu olduklarını belirten Kantar, üç ilde toplam 2 bin 765 vakfın yer aldığını söyledi. Katran, “Aydın’da bin 955, Muğla’da 527 ve Denizli’de 283 tane vakıf bulunuyor. Bu vakıflardan sağlanan gelirlerle camilerin yapımı, onarımı ve restorasyon masraflarını karşılıyoruz. Ayrıca fakir olan vatandaşlarımıza yardımlarda bulunuyoruz ve maddi açıdan zor durumdaki öğrencilere karşılıksız burs veriyoruz” dedi.

Vakıfların sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Katran, vakıfların yıllık 7.8 milyon lira getirisinin olduğunu belirtti. Göreve geldiği andan itibaren gerekli incelemelerde bulunup yeni yeni projelere imza attıkları söyleyen Aydın Vakıflar Genel Müdürü Selami Katran, Aydın’da 16 esere yatırım yaptıklarını ve restore edilmesi gereken yapıları eski hallerine kavuşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

(İHA)

Share