logo

22 Ağustos 2013

Aydın Belediyesi’nde Yolsuzluk İddialı Çöp Tartışmaları Alevlendi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın İl başkanı Fevzi Köse’nin Aydın Belediyesi’nin Temizlik işleri Müdürlüğü’nde yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddialarına karşı sessizliğini koruyan Belediye Başkanı Özelm Çerçioğlu adına dönemin temizlik işleri müdürü İbrahim Gürdal açıklama yaptı. Asaletleri gereği suskunluklarını koruduklarını belirten Gürdal yaşananlar üzerine “İşten çıkarttığımız hasta ruhlu birkaç müptezelin hayal mahsulü çirkin iftiralarını ortaya çıkarmak için sizlerle bugün burada buluştuk. iddialarda şartname hükümlerinin yerine getirilmesi sanki şaibeli bir durummuş gibi sunulmaktadır. Bu bana ve ekibime yapılmış alçak bir vicdansızlıktır” diye konuştu.

Bilindiği gibi MHP Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, dün düzenlediği basın toplantısında Aydın Belediyesi’nde yandaş firmaya daha fazla hak ediş sağlanması amacıyla inşaat hafriyatları, kum ve çakılların bile çöp olarak gösterilip Aydın halkının parasının birilerine peşkeş çekildiğini iddia etmiş ve Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’na da ‘Sorduğumuz soruları cevaplamaya yüreğin yetmiyor mu?” diye sormuştu.

Fevzi Köse’nin iddiaları üzerine bugün Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yerine dönemin temizlik işleri Müdürü İbrahim Gürdal basın karşısına geçip açıklama yaptı. Yaklaşık 15 gündür Temizlik İşleri Müdürlüğü üzerinden fırtınalar kopartıldığını belirten Gürdal, “Yolsuzluk iddiaları, fazla tonajlar, molozlar üzerinden akıllara durgunluk veren iddialar MHP İl Başkanı Sayın Fevzi Köse tarafından siz basın mensupları ile paylaşılıyor. “Sayın Köse'nin tüm iddiaları ve daha fazlası işten çıkartılan birkaç personel tarafından önce başkanımıza ihbar edildi. Şaibe kalmaması için anında idari soruşturma başlattı, konuyu polisin de araştırması için savcılığa bilgi verdi. Ve şuanda hala soruşturma devam ediyor.Suskunluğumuz sürerken Fevzi Köse tarafından açıklama üzerine açıklama yapılıyor ve dünkü son açıklamasında adımın geçmesi üzerine cevap hakkının doğduğuna inandım. İşten çıkarttığımız hasta ruhlu birkaç müptezelin hayal mahsulü çirkin iftiralarını ortaya çıkarmak için sizlerle bugün burada buluştuk. Bu ihale Aydın Belediyesi tarihinin en büyük hizmet alım ihalesidir ve çok konuşulması doğaldır. Ancak şunu belirtmek isterim ki bu tür ihalelerin sınırı hazırlanan teknik şartnamelere bağlı kalır. Yani teknik şartname bu işin anayasasıdır. Bu şartnameye göre iddia edilenin aksine cadde ve sokaklardan idarece belirlenen yerlerden çöp ve atıkların alınması zorunludur. Alınmadığı takdirde cezai yaptırımı bulunmaktadır. Oysa ki iddialarda şartname hükümlerinin yerine getirilmesi sanki şaibeli bir durummuş gibi sunulmaktadır. Bu bana ve ekibime yapılmış alçak bir vicdansızlıktır” dedi.

MHP İl Başkanı Fevzi Köse’nin iddia ettiği rakamlarda çöp toplanmadığını belirten İbrahim Gürdal, 2010 yılında ortalama 194.14 Ton / Gün, 2011 yılında ortalama 202.62 Ton / Gün, 2012 yılında ortalama 201.94 – Ton / Gün çöp toplandığını, özelleştikten sonra 1 Eylül 2012 – 1 Temmuz 2013 arası ortalama 209.78 Ton / Gün çöp toplandığını buna köylerin de dahil olduğunu belirtti. Gürdal, “Kaldı ki TUİK istatistiklerine göre kişi başı çöp miktarı 1.14 kilodur. Köyler dahil 230.000 Nüfus x 1.14 = 262 ton çöp toplanması gerekirken biz sadece 209 ton çöp toplayabiliyoruz” dedi.

“HAK EDİŞTEKİ HER RAKAMIN HESABINI VERMEYE HAZIRIM”

MHP İl Başkanı Fevzi Köse’nin ellerinde olduğunu belirttiği kantar fişlerinin kendilerinde olmadığını belirten İbrahim Gürdal, “Dedikodu ile bile bize kimse yetim hakkını yediremez, buna müsaade etmeyiz. Buradan hodri meydan diyorum. İddia edildiği gibi fazla tonaj gösteren bir tane kantar fişi varsa ben bugün istifa etmeye hazırım ve hak edişteki her rakamın hesabını vermeye hazırım. Susuyorsak asaletimizdendir. Biz işimizi yapıyoruz, siyasetçilerden de işini yapmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun katılmadığı basın açıklamasında bazı daire müdürleri katıldı.

 

(İHA)

Share