logo

23 Kasım 2007

Aydın Belediyesi 2008 yılı bütçesini değerlendirdi

Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, yardımcıları ile birlikte düzenlediği basın toplantısı ile 2008 yılı bütçesi hakkında açıklamalarda bulundu. 2008 yılı bütçesinin 96 Milyon YTL olarak belirlendiğini kaydeden Ortekin 5 yıl öncesine göre bu rakamın yaklaşık 5 kat arttığını söyledi.
Aydın Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Başkan Yardımcıları eksiksiz olarak katıldı. Aydın’da kişi başına düşen yatırım miktarının her yıl artarak büyüdüğünü kaydeden Ortekin, son günlerde tartışmalı geçen meclis toplantılarına rağmen bütçenin oy birliği ile kabul edildiğini belirtti. Başkan Ortekin açıklamasında “5 yıl önce 2002’de devraldığım bütçe 22 milyon YTL idi. Ve gelir kaynakları azdı tüm kaynakları kullanarak ‘2003 yılına yüzde 50 düşüş olur’ diye düşünmüştük 11 trilyon bütçemiz olur düşüncesindeydik. Ama alınan kaynaklar dışında değerlendirdiğimiz bir çok faaliyet oldu Aldığımız çeşitli önlemlerle 2003 yılı bütçemiz 36 trilyon oldu. Bir yıl içinde bütçenin dışında kullanılan 25 trilyon bütçe dışında kaldığı ortaya çıktı yani ilk işimiz kurumsallaşmak oldu Geldiğimizde kurum diye bir şey yoktu. Belediyede çalışanların çoğu belediye personeli değildi. 600’ün üzerinde vasıfsız çalışan vardı bunlara bir düzenleme getirdik. Bu yıl bütçemiz 96 trilyona ulaştı. Hiçbir belediyenin bütçesi 6 yıl üst üste kabul edilmemiştir. 6 tane bütçe yaptık ve 6’sı da hiçbir itiraz olmadan meclis üyelerimizin onayı ile kabul edildi. Üstelik bu yıl hiçbir partiye bağlı olamama rağmen. Hazırladığımız bütçe 31 üyemizin kabulüyle uygun görülmüştür” dedi.
Afaki oranda zam yapmadıklarını hatta yaptıkları zammın enflasyondan bile düşük olduğunu söyleyen ortekin, ortalama zam oranın 9.3 olduğunu ifade etti.
Bir çok belediyenin hiç yatırım yapamadığı bir dönemde kendilerinin başarılı icraatlara imza attıklarına inandığını ifade eden Ortekin “Aydındaki yatırımların kişi başına düşen miktarı 2002 de 158 YTL iken şimdi 650 YTL oldu” ifadelerine yer verdi.

(İHA)

Share